Repültek a türkmén leopárdok

Két ashkhabadi (Türkmenisztán) perzsa leopárd költözött egy oroszországi nemzeti parkba. A feladatuk a faj újraélesztése a Kaukázusban.
A WWF és az orosz kormány által közösen véghez vitt faj-visszatelepítési program részeként a perzsa leopárdokat (Panthera pardus saxicolor) egy tágas karámba költöztették a Délnyugat-Oroszországban található Szocsi Nemzeti Parkban . Az állatok több mint ezer kilométert tettek meg repülővel és autóval, de a hosszú út és az altatás ellenére jó egészségi állapotban vannak. A párducokat a WWF, a nemzeti park munkatársai és az orosz miniszterelnök, Vlagyimir Putyin várta Szocsiban, majd a nemzeti parkban a számukra létrehozott speciális központ karámjaiban elengedték őket.
A nagymacskák a WWF és az Orosz Természettudományi Akadémia szakértői által kidolgozott és az orosz Természeti Források és Ökológia Minisztériuma által elfogadott Perzsa Leopárdok Visszatelepítése Programban vesznek részt.
„Nagyon kevés leopárd van a Kaukázusban, csupán néhány tucatra tehető a számuk – nyilatkozta Igor Csesztin, a WWF-Oroszország ügyvezetője. – Az iráni példányok átvándorlása segíti a fennmaradásukat, mivel Iránban még maradt néhány száz állat. Létre akarunk hozni egy északi populációt, azért hogy a déli, iráni maggal együtt ez garantálja a leopárdok fennmaradását mind az orosz Kaukázusban, mind a szomszédos államokban” – tette hozzá.
Mindkét leopárd hím. Lesz idejük alkalmazkodni az új környezethez és magukénak érezni a területet, mire a nőstények is megérkeznek. A nőstények számára a hímek segítségével pedig könnyebb lesz az adaptálódás.
A türkmenisztáni leopárdok a Szocsi Nemzeti Park Szaporodási és Rehabilitációs Központjában fognak élni. Csak az utódaikat fogják kiengedni a szigorúan védett kaukázusi természetvédelmi területre. „A területet, ahol majd az állatokat szabadon engedik, úgy választották ki, hogy minél inkább hasonlítson a párducok türkmenisztáni élőhelyére, mind a domborzatot, mind a zsákmányállatokat tekintve. A feltételek némely szempontból talán még kényelmesebbek is lesznek a Kaukázusban, mint Türkmenisztánban, és itt nagyobb a patások, mint potenciális zsákmányállatok sűrűsége is.
Ez a leopárdfaj azért van veszélyben, mert a múlt században élőhelyének nagy része eltűnt, az elszigetelt populációk közti vonulási útvonalakat infrastrukturális fejlesztések miatt elvágták, ami végül kicsi és feltöredezett populációkat eredményezett, amelyek nehezen tudnak szaporodni.
Balogh Alexandra
WWF Magyarország
Kapcsolódó cikk:
Megszületett az első perzsa leopárd hazánkban