Végveszélyben a világ tigrisei
A tigrisek védelmével foglalkozó nepáli nemzetközi tanácskozáson résztvevő szakértők szerint új stratégiákat kell kidolgozni, hogy megmentsék a csíkos nagymacskákat a végső pusztulástól.
A világ tigrispopulációja a megmentéséért tett erőfeszítések ellenére rohamosan fogyatkozik. „Azért gyűltünk itt most össze, hogy megmentsük a kihalás szélére jutott tigriseket” – jelentette ki Juvaradzs Bhuszal, Nepál erdő- és talajvédelmi minisztere a péntekig tartó konferencián, amelyen húsz országból érkezett kutató vesz részt – ezek közül csak tizenhárom országban élnek tigrisek: Bangladesben, Bhutánban, Kambodzsában, Kínában, Indiában, Indonéziában, Laoszon, Mianmarban, Nepálban, Oroszországban, Thaiföldön és Vietnamban.
Becslések szerint jelenleg a világ erdőségeiben mindössze 3500–4000 tigris kóborol; ez jelentős visszaesés a 20. század elején becsült százezer példányhoz képest. Minden vadon élő egyed Ázsiában található.
A konferencia résztvevői olyan stratégiák megbeszélését tervezik, amelyek megakadályozhatják a tigrisek engedély nélküli vadászatát, az állat egyes testrészeivel való kereskedelmet, valamint a ragadozók és a helyi lakosok közti konfliktusokat.
A legújabb eset az elmúlt hétről származik, amikor egy szumátrai tigris esett egy disznócsapda áldozatául Indonéziában: az állat elpusztult, miközben életmentő műtétre készítették elő hétfőn. Ma mindössze 250 szumátrai tigris él vadon az indonéz szigeten.
Kapcsolódó cikkek: