Korallmentés fagyasztással?
A korallok megmentéséért vívott harc vesztésre áll, ezért a kutatók alternatív megoldásként egyes korallfajok folyékony nitrogénbe történő lefagyasztását javasolják.
A koppenhágai klímacsúcson tizenhat gazdasági nagyhatalom találkozott, hogy megvitassa az éghajlatváltozással kapcsolatos teendőket. Egyik témájuk a korallzátonyok ügye volt. Ezek az élőhelyek csupán negyed százalékát foglalják el az óceán fenekének, mégis kulcsfontosságú táplálék- és jövedelemforrást jelentenek mintegy 500 millió embernek világszerte, valamint megvédik a partokat is. Ökológiai szerepük pedig fölbecsülhetetlen.
A politikusok és a szakemberek megegyeztek abban, hogy olyannyira gyorsan növekszik a globális szén-dioxid-kibocsátás mértéke, hogy a korallok megmentéséért vívott harc vesztésre áll: már akkor sem lehet megmenteni a korallzátonyok többségét, ha szigorúan korlátozzák az üvegházhatású gázok kibocsátását. Ezért tehát alternatív megoldással kell előállni. Ilyen lehet a korallminták lefagyasztása a jövő számára. A szakemberek úgy döntöttek, hogy folyékony nitrogénba helyezve egyes korallfajokból mintákat fagyasztanak le. Ez lehetővé tenné, hogy valamikor a jövőben, amikor sikerül állandósítani a globális hőmérsékletet, visszatelepítsék őket a tengerekbe.
„Ez az utolsó esély arra, hogy megőrizzük a rendkívül fajgazdag korallzátonyok biodiverzitását – mondta el Simon Harding, a Londoni Zoológiai Társaság (ZSL) munkatársa, a BBC-nek tett nyilatkozatában. „A zátonyok újjáélesztése már egy másik ügy, és nem lesz egyszerű, de magukat a korallfajokat addig is meg lehet menteni” – tette hozzá.
A legújabb kutatások szerint a világ egyik legfontosabb korallcsoportosulása, az úgynevezett Korall-háromszög Délkelet-Ázsiában már a 21. század végére áldozatul eshet az éghajlatváltozásnak.
Kapcsolódó cikkek: