Tigriscsúcs létrehozását javasolta a WWF

Jövő szeptemberben Vlagyivosztokban a „Tigris Napján” tartanák az első nagymacskákkal foglalkozó csúcstalálkozót, amelyre már hivatalosan meghívták a Katmanduban jelenleg zajló nemzetközi tigrisvédelmi konferencia résztvevőit.
A tigrisek globálisan veszélyeztetett állatok, s a helyzetük súlyosságára való tekintettel globális „tigriscsúcs” megszervezését javasolta a Természetvédelmi Világalap. A javaslatot elfogadták, és a Katmanduban zajló globális tigrisszeminárium – amelyről egy korábbi cikkben a National Geographic Online is beszámolt – résztvevőit Oroszország hivatalosan már meg is hívta egy 2010-ben tartandó tigris-csúcsértekezletre.
A WWF azt javasolta, hogy a csúcsot 2010. szeptemberének utolsó vasárnapján, Vlagyivosztokban rendezzék meg, ugyanis ez a nap évek óta a tigrisek nemzetközi napja, amely a világ egyik kipusztulással leginkább fenyegetett fajának helyzetére kívánja felhívni a világközvélemény figyelmét. A Tengermelléki (Primorje) területen a Tigris napja az évek során valóságos népünnepéllyé vált már.
Szumátrai tigris: az egyik legritkább alfaj
Oroszország az egyetlen hely a világon, ahol a helyi tigrisállomány a múlt század közepe óta jelentősen fejlődött, és jó tíz éve stabilnak tekinthető, eséllyel a további növekedésre. Itt él egyben a legnagyobb populáció, több mint 450 állat, a világon élő tigrisek mintegy 11 százaléka. Ez a szakértők szerint elsősorban az 1950 és 1980 közötti védelmi intézkedéseknek köszönhető, akkor vezették be ugyanis a nagymacskák kilövésének teljes tilalmát, s az állatok élőhelyén teljesen védett területeket hoztak létre, valamint tudományos kutatásokat indítottak el. Oroszországban a macskafélék legnagyobb testű ma élő képviselői, az ún. usszuri vagy szibériai tigrisek élnek. Ezek az állatok az orosz távol-keleti Szihote Aliny hegylánc erdőségeiben, az Usszuri folyó mellékén őshonosak.
Nepáli diákok transzparensekkel tüntetnek a tigrisek védelméért a katmandui tigrisszeminárium eseményeivel egyidőben.
Az orosz Interfax hírügynökség jelentése szerint a katmandui tanácskozás résztvevői megállapították, hogy a tigrisek védelmével kapcsolatos globális helyzetet katasztrofálisnak kell minősíteni. Az utóbbi száz év alatt a populáció százezerről négyezerre csökkent, és még most is tovább zsugorodik. Pusztán Indiában 1995 és 2005 között 3500-ról 1300-ra esett vissza az állomány, és a tigrisek több területről teljesen eltűntek, így például a Kaukázusból, Közép-Ázsiából, valamint Bali és Jáva szigetéről.
A populáció csökkenésének fő okai az élettér zsugorodása, az orvvadászat illetve a kényszerű kilövések olyan területeken, ahol a nagy népsűrűségű területeken a nagymacskák veszélyt jelentenek a helyi lakosságra.
A Gangesz–Brahmaputra deltavidékén található Sundarbans területe – amely többek között a világ legnagyobb mangrovemocsara is – az ember és tigris konfliktusának midkét oldalról legtöbb áldozatot hozó vidéke.
A tigrisek védelmével foglalkozó csúcsra Robert Zoellick, a Világbank elnöke tett javaslatot 2008-ban, s Igor Csesztyin, a WWF orosz részlegének vezetője idén áprilisban javasolta, hogy a csúcsot tartsák Oroszországban. A moszkvai környezetvédelmi minisztérium Zoellicket levélben tájékoztatta, hogy kész megrendezni a tigriscsúcsot, s a Világbank jóváhagyta az orosz kezdeményezést. Ezt követően Jurij Trutnyev orosz környezetvédelmi miniszter videoüzenetet küldött Katmanduba, amelyben Moszkva hivatalos meghívását tolmácsolja a katmandui tigrisszeminárium résztvevői számára.
Kapcsolódó cikkek: