Pengeélen Madagaszkár kőerdejében

Tűhegyes szirtek, borotvaéles sziklapengék rengetegében él az ugrómakik közé tartozó, átható tekintetű Decken-szifaka.
írta Neil Shea
fényképezte Stephen Alvarez
Részlet a Magazin novemberi lapszámából.
Rémülten cikázik a gyík, aztán mozdulatlanná dermed a napszítta sziklán. Már érzi a vadász közelségét. Minden kihalt és csöndes, semmi nem mozdul a mármár gótikus katedrálist idéző csipkés kőtornyok, tűhegyes pillérek, ásító hasadékok között. Ám hirtelen megtörik a varázs: papagáj rebben föl rekedtes rikoltással a mészkőszikla réséből. A gyík nekiiramodik, Rakotondravony meg előrelendül. Az ifjú herpetológus ujjait kicsit szétnyitva, óvatosan megmutatja zsákmányát: „Úgy sejtem, vadonatúj fajra bukkantunk!”
![]() |
| ![]() |
Már másodszor, vagy talán harmadszor hallom ezt tőle, pedig csak néhány napja érkeztünk meg a madagaszkári Tsingy de Bemaraha Nemzeti Parkba. A biológiai változatosságáról nevezetes Madagaszkár (a helyi fajok 90 százaléka endemikus, azaz egyedül itt honos) különleges tája ez a másfél ezer négyzetkilométernyi védett terület.
![]() |
| ![]() |
A töredezett felszínű, jórészt feltáratlan „bioerőd” legfőbb őre és áthatolhatatlan gátja egy irdatlan mészkőképződmény – a tsingy. A jura időszak óriási karszttömbjét pengeéles kőszálak, szűk hasadékok, nyirkos barlangok labirintusává koptatta az idő. A zord vidék távol tartja az embert, ugyanakkor ezernyi állatnak és növénynek nyújt otthont. Ebben az elszigetelt, különálló világban a kutatók gyakran találnak új fajokat. Még a nagy testű állatok között is lelnek ismeretlenekre: 1990-ben például felfedeztek egy hosszú lábú makit, majd tizenöt esztendővel később (a rendszertanban valamelyest szokatlan módon) John Cleese brit filmkomikusról és természetvédőről adtak neki rendszertani nevet.
![]() |
| ![]() |
Steven Goodman – a chicagói Field Museum biológusa – húsz évig élt és dolgozott Madagaszkáron. Valóságos édeni zug, újságolta a nemzeti parkról nagy lelkendezve: „A tsingyk Madagaszkár bámulatos rejtekhelyei. Rendkívüli biológiai kincseket őriznek, völgyről völgyre más világot tárnak értő és laikus elé!”
![]() |
|
Márciusban jártam a parkban, az esős évszak végén, amikor már rezesedő levelek peregnek a fákról, amikor a tél már lassan felszárítja az avar mélyén csörgedező csermelyeket. Stephen Alvarez fotós szegődött társamul, a tsingyt kitűnően ismerő Hery Rakotondravony lett a vezetőnk. Alig valamivel az államcsíny után érkeztünk Antananarivóba. Az elnököt eltávolították hivatalából, s gyakoriak voltak a zavargások. Miután pedig magunk mögött hagytuk a fővárost, a rendőrségi ellenőrző pontoknál soha nem tudhattuk, letartóztatnak-e bennünket, vagy továbbengednek. Kivénhedt kalasnyikovot markoló szandálos férfiak faggattak bennünket arról, hova tartunk és mi a szándékunk.
Majdnem öt napba telt, mire elértük a tsingyt, de megérte a fáradságot. Ezt bizonyítja a Magazin novemberi cikke is.