Személyi igazolvány és nyaklánc a tigrisek védelméért
Azonosító kártyát készítenének, és nyakörvet tennének a tigrisekre Indiában. A javaslat sokak szerint megóvná a nagymacskákat a kihalástól, mások szerint ez csak az orvvadászoknak segít.
A legutóbbi felmérések szerint Indiában csupán 1400 tigris maradt a vadonban. Az utóbbi időben elpusztult 56 tigris közül 14-gyel bizonyosan orvvadászok végeztek. Hogy a csekély létszámú fajt megvédjék, a Nemzeti Tigrisvédelmi Hatóság (NTCA) az országban előforduló összes nagyméretű macskafélének egy azonosító kártya bevezetését tervezi. Ez tartalmazná az adott állatra vonatkozó összes adatot. Emellett az állatokra egy jeladóval ellátott nyakörvet helyeznének, ami a helyváltoztatásukat követné nyomon.
A kártyával nem csak az egyedek felismerése válna egyszerűbbé, de a mozgásukat is követni lehetne. Az azonosító kártyán a tigrisről, valamint bundájának mintázatáról készült fénykép lesz, amely olyan egyedi mint az emberi ujjlenyomat. Szintén tartalmazni fogja a fényképező csapda és a jeladó rögzített adatait, amelyek viselkedésbeli információkkal egészülhetnek majd ki.
A javaslat, mely a környezetvédelmi miniszter által is elfogadásra került, heves vitát váltott ki a szakértők körében. Sokak szerint ugyanis ez a módszer többet árthat a veszélyeztetett fajoknak, mint használ, hiszen az orvvadászok az adatok segítségével könnyebben rátalálnak a tigrisekre.
A hivatalos szervek viszont úgy vélik, modern tudományos módszereket kell használni a tigrisek védelme során. A tigris-azonosítók segíthetnek hatékonyabb stratégiát kifejleszteni az orvvadászokkal szemben, valamint az ember-állat konfliktusok is csökkenthetők lennének. Az élőhelyekre vonatkozó lábnyomos és a fényképező csapdával történő megfigyeléseket már régóta használják, az új módszer csak ezek továbbfejlesztése lenne.
Fotó: Roger Hooper/WWF
Még a kritikusok is egyetértenek abban, hogy a módszernek vannak az előnyei. Abban az esetben ugyanis, ha egy tigris elpusztul, az erdészek azonnal meg tudják találni. Akkor is segíthet a jeladó, ha az állat elhagyja természetes élőhelyét és bemerészkedik a közeli emberlakta területekre.
Madhya Pradesh tartományban, ahol Indián belül a legtöbb tigris él, már megtették az első lépéseket. Az új rendszert hamarosan bevezetik mind a 37 tigrisrezervátumban.
Balogh Alexandra
WWF Magyarország
Kapcsolódó cikkek: