Edit, Ciprián2024. szeptember 16., hétfő
Természet

Nagy viták a vadállatok kereskedelme körül

2009.12.02.Admin
National Geographic Magyarország

Több mint 40 változtatást javasoló lista a vadállatok és a belőlük készült termékek kereskedelmét szabályozó Washingtoni Egyezményt érintő módosításokról.

Állatok végveszélyben
Az NG könyvek közül az Állatok végveszélyben című pazar kiállítású kiadvány a WWF (Természetvédelmi Világalap) kalauzolásával viszi el az Olvasót a veszélyeztetett állatok közé, látványos bizonyítékát adja, hogy tennünk kell – és van is módunk tenni – a biológiai sokféleség (biodiverzitás) csökkenése ellen.

A vadállatok kereskedelmét szabályozó Washingtoni Egyezmény részes feleinek konferenciáját (CoP15) három évente tartják meg. Az egyezmény függelékeinek megváltoztatása jelentős hatással lehet az érintett fajokra. Az I. függelékbe történő felvétel megtiltja az érintett fajok esetében a nemzetközi kereskedelmet, míg a II. függelékbe felvett fajok kereskedelme különleges engedélyhez kötött.

Meglehetősen ellentmondásos a Kenya által benyújtott, de számos más afrikai kormány által is támogatott javaslat, amellyel reményeik szerint megakadályozhatnák, hogy más országok a washingtoni egyezmény támogatását élvezhessék az elefántcsont törvényes kereskedelmére, legalábbis 2028 előtt. Ugyanennek a javaslatnak célja továbbá, hogy véget vessen annak a jelenleg törvényes gyakorlatnak, amely szerint Namíbiából és Zimbabwéből turisták faragott elefántcsontot vihetnek ki az országból.

 Az elefántcsont-kereskedelem kérdését az egyes afrikai országok eltérrően ítélik meg. Az álláspont a helyi populációk nagyságától továbbá a természetvédelem aktuális helyzetétől függ; ugyanakkor nagyon fontosak a gazdasági érdekek illetve a felhalmozott elfekvő elefántcsont-készletek nagysága is.

Az elefántcsont-kereskedelem kérdését az egyes afrikai országok eltérrően ítélik meg. Az álláspont a helyi populációk nagyságától továbbá a természetvédelem aktuális helyzetétől függ; ugyanakkor nagyon fontosak a gazdasági érdekek illetve a felhalmozott elfekvő elefántcsont-készletek nagysága is.

Ellentétben ezzel a javaslattal Zambia és Tanzánia azt kéri, hogy az afrikai elefántot helyezzék át az I. mellékletéből a II-be annak érdekében, hogy megengedetté váljon a kormányzati tulajdonban lévő elefántcsontkészletek értékesítése.

Szintén valószínű, hogy ellentmondásos lesz számos tengeri faj függelékbe való felvételének javaslata. A lista élén az atlanti kékúszójú tonhal szerepel. Monaco javasolja az I. mellékletbe való felvételt a további kereskedelem beszüntetése érdekében. A kérdés máris megosztottságot okozott az Európai Unión belül, a francia elnök, Nicolas Sarkozy nyilvánosan bejelentette, hogy támogatja a kereskedelmi halászati tilalmat, ugyanakkor kormánya egy szoros szavazás során megvétózta ezt, ami által az Európai Unió tagállamai nem érték el a szükséges többséget a Monaco által javasolt tilalom támogatására.

 A kékúszójú tonhal (<i>Thunnus thynnus</i>) teljes védettségét az EU-n belül a franciák az elnök szándéka ellenére leszavazták.” /></p><p class= A kékúszójú tonhal (Thunnus thynnus) teljes védettségét az EU-n belül a franciák az elnök szándéka ellenére leszavazták.

A cápák kérdése is problémákat vet fel. Az előző CoP ülésen elutasították a heringcápa és a tüskéscápa I. függelékbe való felvételének javaslatát. Az erős halászati lobbi eredményeképpen megosztottság alakult ki a Washingtoni Egyezmény Titkársága, valamint az Egyesült Nemezetek Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) között annak eldöntéséről, milyen körülmények között vállaljon a Washingtoni Egyezmény szerepet a tengeri fajok kereskedelmének szabályozásában. Mindkét fajnál ismét javasolni fogják a II. függelékbe történő felvételt. Az Egyesült Államok javasolja további hat cápafaj, köztük három pörölycápa felvételét a II. függelékbe.

A természetvédők azt remélik, hogy ezeknek a javaslatoknak a megvitatása a kritikus kérdésekre összpontosít a védelem és a nemzetközi halászati gazdálkodás szempontjából. A Washingtoni Egyezmény ugyanis kulcsfontosságú szerepet játszik az egyéb védelmi és gazdálkodási intézkedések kiegészítésénél a kereskedelmileg fontos tengeri erőforrások tekintetében – mind nemzeti, mind nemzetközi szinten. 2007-ben nem sikerült felvenni a tüskéscápát és heringcápát a függelékbe, de most azt remélik, hogy a természetvédelmi érvek elsőbbséget élveznek az intézményes politikával szemben, és hogy a Washingtoni Egyezmény tagországai majd a hangzatos beszédek helyett azokról a problémákról szóló rideg tényeket veszik figyelembe, amelyekkel a jövőben ezeknek a halászatoknak szembe kell nézniük, amennyiben most nem cselekednek.

 A heringcápa (<i>Lamna nasus</i>) sorsát továbbra is a halászati lobbi határozza meg?” /></p><p class= A heringcápa (Lamna nasus) sorsát továbbra is a halászati lobbi határozza meg?

Hasonló kategóriába tartoznak a korallok, amelyeket főleg ékszerek készítéséhez használnak, és amelynek eredetileg elfogadták a II. függelékbe való felvételét 2007 júniusában, majd később az ülésen kis többséggel elutasították.

Számos javaslat kapcsolódik hüllőkhöz és kétéltűekhez, például amely a nílusi krokodil bizonyos populációit javasolja áthelyezni a II. függelékbe, ezzel is tükrözve e faj jobb természetvédelmi helyzetét. Ezzel szemben a Kaiser-foltosgőtét előterjesztették a II. függelékbe való felvételre, mivel kereskedelmének mértéke aggodalomra ad okot, csakúgy, mint a díszes szaharai tüskésfarkú-gyíké, amelyet Izrael az I. függelékbe való felvételre javasolt a nemzetközi kereskedelem beszüntetésének érdekében.

 A nílusi krokodil (<i>Crocodylus niloticus</i>) populációi a természetvédelmi intézkedéseknek köszönhetően stabilizálódtak.” /></p><p class= A nílusi krokodil (Crocodylus niloticus) populációi a természetvédelmi intézkedéseknek köszönhetően stabilizálódtak.

A növényeket érintő javaslatok többsége a malagasi fajok II. függelékbe való felvételét javasolja. A vadállatkereskedelmet ellenőrző világszervezet, a TRAFFIC és partnere, a Természetvédelmi Világszervezet (IUCN) teljes körű elemzést hajt végre minden egyes javaslat esetében, megfelelnek-e a biológiai és egyéb kritériumoknak. Az elemzések alapján a TRAFFIC előkészíti az ajánlásokat a függelékek módosítására, amelyet hozzáférhetővé tesznek a gyűlés előtt.

 Brazília a veszélyeztetett rózsafát (<i>Aniba rosaeodora</i>) javasolja a II. függelékbe való felvételre. A faj egyedszáma súlyosan csökkent a rózsafaolaj túlzott kitermelése miatt.” /></p><p class= Brazília a veszélyeztetett rózsafát (Aniba rosaeodora) javasolja a II. függelékbe való felvételre. A faj egyedszáma súlyosan csökkent a rózsafaolaj túlzott kitermelése miatt.

Ez lesz a washingtoni egyezmény tagjainak első közel-keleten tartandó gyűlése, és a TRAFFIC reméli, hogy az ülések járulékos eredményeként a térségben nagyobb figyelmet fordítanak a fokozott regionális együttműködések szükségességére.

A javaslatok megvitatása nem az egyetlen elem a tagok ülésének napirendjén. Szintén fontosak lesznek az üléseket megelőzően a tigrisekkel, elefántokkal, orrszarvúkkal és a napóleonhalhoz hasonló fajokkal kapcsolatban benyújtott dokumentumok alapján történő megbeszélések.

Balogh Alexandra
WWF Magyarország

Kapcsolódó cikk:
DNS-sel az illegális vadkereskedelem ellen

Hozzászólások

Tömeges fecskepusztulást okozott a hideg idő

Tömeges fecskepusztulást okozott a hideg idő

A fecskék felhalmozott energiatartalékai hamar elfogynak.

Csak szerencsével pillanthatjuk meg félénk madarunkat

Csak szerencsével pillanthatjuk meg félénk madarunkat

A kerti rozsdafarkú vonulása szeptember közepétől október közepéig elég intenzív.

Kulturális hagyományok vezérlik a fészeképítést

Kulturális hagyományok vezérlik a fészeképítést

A csoportokban fészkelő szövőverebek egyes kis csoportjai sajátságos fészeképítő stílust alakítanak ki.

A helyi klímától függ a kikelő teknősök mérete

A helyi klímától függ a kikelő teknősök mérete

A veszélyeztetett tengeri teknősök embriói tojásban zajló fejlődésük során számos környezeti, időjárási tényezőre reagálnak.

Ritka rákfaj él hegyi patakjainkban

Ritka rákfaj él hegyi patakjainkban

A patakok kiszáradása és szennyezettsége miatt a faj egyedszáma csökkenést mutat.

National Geographic 2024. szeptemberi címlap

Előfizetés

A nyomtatott magazinra,
12 hónapra

15 900 Ft

Korábbi számok

National Geographic 2010. januári címlapNational Geographic 2010. februári címlapNational Geographic 2010. márciusi címlapNational Geographic 2010. áprilisi címlapNational Geographic 2010. májusi címlapNational Geographic 2010. júniusi címlapNational Geographic 2010. júliusi címlapNational Geographic 2010. augusztusi címlapNational Geographic 2010. szeptemberi címlapNational Geographic 2010. októberi címlapNational Geographic 2010. novemberi címlapNational Geographic 2010. decemberi címlapNational Geographic 2011. januári címlapNational Geographic 2011. februári címlapNational Geographic 2011. márciusi címlapNational Geographic 2011. áprilisi címlapNational Geographic 2011. májusi címlapNational Geographic 2011. júniusi címlapNational Geographic 2011. júliusi címlapNational Geographic 2011. augusztusi címlapNational Geographic 2011. szeptemberi címlapNational Geographic 2011. októberi címlapNational Geographic 2011. novemberi címlapNational Geographic 2011. decemberi címlapNational Geographic 2012. januári címlapNational Geographic 2012. februári címlapNational Geographic 2012. márciusi címlapNational Geographic 2012. áprilisi címlapNational Geographic 2012. májusi címlapNational Geographic 2012. júniusi címlapNational Geographic 2012. júliusi címlapNational Geographic 2012. augusztusi címlapNational Geographic 2012. szeptemberi címlapNational Geographic 2012. októberi címlapNational Geographic 2012. novemberi címlapNational Geographic 2012. decemberi címlapNational Geographic 2013. januári címlapNational Geographic 2013. februári címlapNational Geographic 2013. márciusi címlapNational Geographic 2013. áprilisi címlapNational Geographic 2013. májusi címlapNational Geographic 2013. júniusi címlapNational Geographic 2013. júliusi címlapNational Geographic 2013. augusztusi címlapNational Geographic 2013. szeptemberi címlapNational Geographic 2013. októberi címlapNational Geographic 2013. novemberi címlapNational Geographic 2013. decemberi címlapNational Geographic 2014. januári címlapNational Geographic 2014. februári címlapNational Geographic 2014. márciusi címlapNational Geographic 2014. áprilisi címlapNational Geographic 2014. májusi címlapNational Geographic 2014. júniusi címlapNational Geographic 2014. júliusi címlapNational Geographic 2014. augusztusi címlapNational Geographic 2014. szeptemberi címlapNational Geographic 2014. októberi címlapNational Geographic 2014. novemberi címlapNational Geographic 2014. decemberi címlapNational Geographic 2015. januári címlapNational Geographic 2015. februári címlapNational Geographic 2015. márciusi címlapNational Geographic 2015. áprilisi címlapNational Geographic 2015. májusi címlapNational Geographic 2015. júniusi címlapNational Geographic 2015. júliusi címlapNational Geographic 2015. augusztusi címlapNational Geographic 2015. szeptemberi címlapNational Geographic 2015. októberi címlapNational Geographic 2015. novemberi címlapNational Geographic 2015. decemberi címlapNational Geographic 2016. januári címlapNational Geographic 2016. februári címlapNational Geographic 2016. márciusi címlapNational Geographic 2016. áprilisi címlapNational Geographic 2016. májusi címlapNational Geographic 2016. júniusi címlapNational Geographic 2016. júliusi címlapNational Geographic 2016. augusztusi címlapNational Geographic 2016. szeptemberi címlapNational Geographic 2016. októberi címlapNational Geographic 2016. novemberi címlapNational Geographic 2016. decemberi címlapNational Geographic 2017. januári címlapNational Geographic 2017. februári címlapNational Geographic 2017. márciusi címlapNational Geographic 2017. áprilisi címlapNational Geographic 2017. májusi címlapNational Geographic 2017. júniusi címlapNational Geographic 2017. júliusi címlapNational Geographic 2017. augusztusi címlapNational Geographic 2017. szeptemberi címlapNational Geographic 2017. októberi címlapNational Geographic 2017. novemberi címlapNational Geographic 2017. decemberi címlapNational Geographic 2018. januári címlapNational Geographic 2018. februári címlapNational Geographic 2018. márciusi címlapNational Geographic 2018. áprilisi címlapNational Geographic 2018. májusi címlapNational Geographic 2018. júniusi címlapNational Geographic 2018. júliusi címlapNational Geographic 2018. augusztusi címlapNational Geographic 2018. szeptemberi címlapNational Geographic 2018. októberi címlapNational Geographic 2018. novemberi címlapNational Geographic 2018. decemberi címlapNational Geographic 2019. januári címlapNational Geographic 2019. februári címlapNational Geographic 2019. márciusi címlapNational Geographic 2019. áprilisi címlapNational Geographic 2019. májusi címlapNational Geographic 2019. júniusi címlapNational Geographic 2019. júliusi címlapNational Geographic 2019. augusztusi címlapNational Geographic 2019. szeptemberi címlapNational Geographic 2019. októberi címlapNational Geographic 2019. novemberi címlapNational Geographic 2019. decemberi címlapNational Geographic 2020. januári címlapNational Geographic 2020. februári címlapNational Geographic 2020. márciusi címlapNational Geographic 2020. áprilisi címlapNational Geographic 2020. májusi címlapNational Geographic 2020. júniusi címlapNational Geographic 2020. júliusi címlapNational Geographic 2020. augusztusi címlapNational Geographic 2020. szeptemberi címlapNational Geographic 2020. októberi címlapNational Geographic 2020. novemberi címlapNational Geographic 2020. decemberi címlapNational Geographic 2021. januári címlapNational Geographic 2021. februári címlapNational Geographic 2021. márciusi címlapNational Geographic 2021. áprilisi címlapNational Geographic 2021. májusi címlapNational Geographic 2021. júniusi címlapNational Geographic 2021. júliusi címlapNational Geographic 2021. augusztusi címlapNational Geographic 2021. szeptemberi címlapNational Geographic 2021. októberi címlapNational Geographic 2021. novemberi címlapNational Geographic 2021. decemberi címlapNational Geographic 2022. januári címlapNational Geographic 2022. februári címlapNational Geographic 2022. márciusi címlapNational Geographic 2022. áprilisi címlapNational Geographic 2022. májusi címlapNational Geographic 2022. júniusi címlapNational Geographic 2022. júliusi címlapNational Geographic 2022. augusztusi címlapNational Geographic 2022. szeptemberi címlapNational Geographic 2022. októberi címlapNational Geographic 2022. novemberi címlapNational Geographic 2022. decemberi címlapNational Geographic 2023. januári címlapNational Geographic 2023. februári címlapNational Geographic 2023. márciusi címlapNational Geographic 2023. áprilisi címlapNational Geographic 2023. májusi címlapNational Geographic 2023. júniusi címlapNational Geographic 2023. júliusi címlapNational Geographic 2023. augusztusi címlapNational Geographic 2023. októberi címlapNational Geographic 2023. novemberi címlapNational Geographic 2023. decemberi címlapNational Geographic 2024. januári címlapNational Geographic 2024. februári címlapNational Geographic 2024. márciusi címlapNational Geographic 2024. áprilisi címlapNational Geographic 2024. májusi címlapNational Geographic 2024. júniusi címlapNational Geographic 2024. júliusi címlapNational Geographic 2024. augusztusi címlapNational Geographic 2024. szeptemberi címlap

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, erősítsd meg a feliratkozásod az e-mailben kapott linkre kattintva!

Kövess minket