Vegyünk példát az Amazonasról!
A brazil kormány intézkedései eredményeképpen ebben az évben kevesebb fát vágtak ki az Amazonas mentén. Máshol azonban nem csökken ilyen mértékben az erdőirtás.
A brazil kormány által nyilvánosságra hozott adatok szerint az erdőirtás mértéke 2008 augusztusa és 2009 júliusa között csökkent. Mindent összevetve, a kipusztított erdőterület 45 százalékkal kisebb, mint az ezt megelőző évben.
Mindazonáltal az Amazonas vidéke így is 7008 négyzetkilométernyi erdőterületet vesztett el ebben az évben – ez Magyarország teljes erdőterületének csaknem harmada, nagyjából akkora terület mint Borsod-Abaúj-Zemplén megye. A WWF szerint a kormányzati eredmények láthatók, de nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy az erdőpusztítás mértékének tovább kell csökkennie a fenntartható szintig. Fontos, hogy ez a folyamat az Amazonas vidéke mellett más területeken is elkezdődjön. Brazíliában a száraz erdőknek otthont adó Cerrado, illetve az ország délkeleti részén húzódó Atlanti-parti erdők helyzete a legkritikusabb. Míg az Amazonas vidékén az erdőpusztítás végre évi 10 000 négyzetkilométer alá esett, addig ugyanez a mutató a Cerrado vidékén meghaladja a 20 000 négyzetkilométert.
Még a múlt hét végén eredmény nélkül véget ért, hatalmas csalódást okozó koppenhágai klímacsúcs előtt azt nyilatkozta a WWF brazil munkatársa, hogy a tanácskozás jó alkalom lehet a dél-amerikai ország számára arra, hogy támogasson egy nagyratörő, károsanyag-kibocsátás csökkentésére irányuló egyezményt:
„Azok az Amazonasról szóló mutatók amiket a kormány legutóbb bejelentett, hozzájárulhatnak Brazília hitelességének növeléséhez ami az éghajlati tárgyalásokat illeti. Ennek tükrében az ország kulcsszerepet játszhat egy új fejlődési modell kialakításában, amely tiszteli a környezetet és az emberiséget”.
A klímacsúcs sajnos a legkevésbé optimisták reményeit sem váltotta be, és minden erőfeszítés ellenére a globális erdőpusztítás mértéke is tovább növekszik – 13 millió hektár erdő tűnik el évente, ami 36 focipályányi területet jelent percenként. Az erdőirtás felelős a globális üvegházgáz-kibocsátás mintegy 20 százalékáért, ennek megfelelően az erdők eltüntetése mértékének csökkentése az egyik leginkább költséghatékony módja az éghajlatváltozás lassításának.
Az amazóniai esőerdők területe az óceánok után a Föld legfontosabb természetes szén-dioxid megkötő vidéke. Az erdőpusztítás drasztikus mérséklésével hatékonyan csökkenthetjük az üvegházhatású gáz légkörbe kerülésének mértékét.
A brazil kormánynak fel kell lépnie a védett területek kialakítása, a fenntartható erdőkezelés támogatása, a földfoglalás és az erdőirtás megszigorítása, a földhasználati szabályozások támogatása érdekében is. Különösen fontos emellett az infrastruktúra-fejlesztések (például út-és gátépítések) hatásainak minimalizálása. Elengedhetetlen továbbá egy átlátható mechanizmus kialakítása a környezeti szolgáltatások támogatására – ami arra szolgálna, hogy kárpótolja azokat az erdőtulajdonosokat, akik a kitermelés helyett megőrzik erdeiket.
Balogh Alexandra
WWF Magyarország
Kapcsolódó cikkek: