Lávafolyás veszélyezteti a Virunga védett csimpánzait

Ismét kitört Afrika legaktívabb vulkánja, a Kongói Demokratikus Köztársaság keleti részén található Nyamulagira. A kráterből ömlő láva veszélybe sodorta a Virunga Nemzeti Park csimpánzait.
A tűzhányó szombat hajnalban kezdett el működni, és bár a kiömlő lávafolyás nem fenyeget lakott településeket, a nemzeti park ritka csimpánz-alfajának 40 példánya közvetlen veszélyben van. A parkigazgató szerint a vulkánkitörés „nagy aggodalomra ad okot”.
A hatóságok természetvédelmi őröket vezényeltek a térségbe és ENSZ-helikopterek segítségével is figyelik a láva terjedését. A Virungát híressé tevő, mintegy 200 egyedet számláló hegyi gorilla-populáció nem forog veszélyben, az állatok a Virunga-hegység nyolc vulkánja közül a már kialudt Bisoke lejtőin élnek.
Veszélyeztetve
A Nyamulagirát, amelynek jelentése „Parancsnok”, s a 4500 méteres magasságot is meghaladó Virunga-hegység két működő vulkánjának egyike, Afrika legaktívabb tűzhányójaként tartják számon. A vulkán 1880 óta több mint harminc alkalommal tört ki, például 1938-ban, amijkor szemtanúk elmondása szerint 15 kilométeres lávafolyamot produkált.
Afrika legaktívabb tűzhányója
A közelében található, „Tábornokként” is emlegetett Nyiragongo vulkán a hegység másik aktív tagja. A hegy kitörése 2002-ben 80 százalékban romba döntötte a krátertől 15 kilométeres távolságban lévő Kivu-tó partján fekvő Goma városát. Az erupció során egymillió köbméternyi vulkáni anyag került magába a tóba.