A pókszabásúakban is van gyengédség!
A bizarr küllemű ostorlábúak előszeretettel simogatják egymást tapogatóikkal. Ez az első olyan felfedezés, amelyben a pókszabásúak gyengéd társas érintkezése tetten érhető.
Linda Rayor, a Cornell Egyetem kutatója a pókszabásúak osztályán belül az ostorlábúak (Amblypygi) rendjét tanulmányozza. A többi pókszabású renddel ellentétben az ostorlábúak csak hat lábon járnak, elülső pár lábuk hosszú és érzékeny tapogatóvá alakult át, melyet testük fölött 360 fokban képesek körbeforgatni, és érzékszőreinek segítségével fedezik fel a világot.
A kutató a Floridában élő apró Phrynus marginemaculatus, valamint a jóval nagyobb tanzániai Damon diadema fajokat vizsgálta laboratóriumában. Megfigyelte, hogy mindkét faj esetében az anya folyamatosan simogatja tapogatójával a kicsinyeit, sőt, a P. marginemaculatus fajnál a cirógatás kölcsönös: a kicsik is visszasimogatják anyjukat.
Amikor az ostorlábúakat kísérletképpen az ismerős ketrecből áthelyezték egy jóval nagyobb tartályba, az egy családba tartozók hamar újra összegyűltek, és folytatták egymás simogatását. Nem csak anya és utód között volt jellemző ez a viselkedés, hiszen az egyidős, egy családba tartozó ostorlábúaknál is megfigyeltek ilyenfajta kedveskedést.
Míg a P. marginemaculatus egész életében gyengéd és simogatós marad, a D. diadema esetében a kamaszkor drámai változást jelent. A szexuálisan érett egyedek ugyanis felhagynak a cirógató mozdulatokkal, és egyre gyakrabban támadják meg egymást, súlyos sebeket adva és kapva.