A teknősök a távúszás világrekorderei

Egy műholddal nyomon követett kérgesteknős 20 558 kilométer távolságot tett meg a tengerben Indonéziától Oregonig. Gerinces állatok között ez az egyik leghosszabb feljegyzett vándorlás.
A kérgesteknős (Dermochelys coriacea) a legnagyobb ma élő teknős, hossza elérheti a 270 centimétert, tömege pedig megközelíti az egy tonnát. Sokfelé megtalálható a világ óceánjaiban, látták Argentína, Tasmania, Alaszka és Új-Skócia partjainál is. A kifejlett kérgesteknősök rendszeresen vándorolnak a hűvösebb vidékeken lévő táplálkozóhelyeik és a trópusi szaporodóhelyeik között.
Az amerikai Nemzeti Tengeri Halászati Szolgálat (National Marine Fisheries Service, NMFS) tudósai egy nőstényt követtek nyomon, amelyet az indonéziai Pápua Jamursba-Medi partján lévő fészkelőhelyén jelöltek meg. Az állat onnan tért vissza az Oregon partjai mentén lévő élelemszerző területére. A 647 napos követés folyamán az állat az Egyenlítő hosszának felét elérő távot, 20 558 kilométert tett meg. A teknős ezzel az úttal új rekordot állított fel a tengeri teknősök között, és az elsők között áll valamennyi tengeri gerinces dokumentált vándorútját tekintve. A hosszú távú vándorlásukról ismert hosszúszárnyú bálnák például „csak” mintegy 8000 kilométeres utat tesznek meg.
A valaha mért leghosszabb állati vándorlás rekordját a szürke vészmadár (Puffinus griseus) tartja 64 000 kilométerrel. Ezt az utat Új-Zéland és az Északi-Csendes-óceán között tette meg a közepes termetű tengeri madár.
Az NMFS által nyomon követett kérgesteknős a Csendes-óceánon élő két elkülönülő populáció nyugati csoportjába tartozik. Más kutatások kimutatták, hogy ennek a fészkelő állománynak az egyedei a Fülöp-szigeteken, a Dél-kínai-tengeren, Japánon és sok más ország tengerén át vándorolnak. Így a természetvédők nemzetközi összefogásra buzdítanak a faj megvédésére, amely kritikusan veszélyeztetett besorolást kapott a Nemzetközi Természetvédelmi Unió (IUCN) Vörös Listáján.