Elhagyják a bolyt a kiöregedett hangyák

Német biológusok megállapították, hogy egy hangyafaj egyedei, ha megöregedtek és hasznavehetetlenné váltak, önként elhagyják társaikat és elvonulnak meghalni.
A halálosan beteg hangyák önként hagyják el bolyt, továbbá kerülik a többi dolgozóval való érintkezést. Ezzel az önzetlen viselkedéssel a rovarok nyilván azt kívánják megakadályozni, hogy társaikat megfertőzzék, s ezáltal az egész bolyt veszélyeztessék.
A kutatók számára eddig csak az volt ismert, hogy néhány hangyafaj egyedei beteg fajtársaikat kizárják a fészekből, az elhullott egyedeket pedig eltakarítják. Jürgen Heinze, a regensburgi egyetem biológiaprofesszora és munkatársai azonban most arról számoltak be, hogy a Temnothorax unifasciatus nevű hangyafaj egyedei, ha kiöregednek és megbetegednek, önként elhagyják a fészket, és magányosan halnak meg, távol a bolytól A szakemberek vizsgálataik eredményeit a Current Biology című szaklapban publikálták.
A kutatócsoport megfigyelései szerint a Temnothorax unifasciatus egyedei nem viselkednek agresszíven beteg társaikkal szemben. Még akkor sem dobta ki senki a haldoklókat, ha a kutatók történetesen visszahelyezték azokat a fészekbe. Azok azonban ismét önként elhagyták otthonukat.
Az említett hangyafaj többnyire száraz éghajlatú tűlevelű erdők melegebb részein fordul elő. Az állatok viszonylag kis telepeket alkotnak, némelyik egy üreges makk közepén is elfér. Ez az egyik lehetséges oka annak, hogy a beteg állatokat nem hajítják ki a fészekből.
A nagyobb fészket építő fajoknál részben léteznek külön erre szakosodott egyedek, amelyek egyben a tetemeket is eltávolítják a bolyból. Egy igen kicsi bolyban azonban aligha lehetséges az efféle kifinomult munkamegosztás.