Szaggal harcoló gyíkok

A hím ibériai hegyigyíkok társadalmi rangjukra és fizikai erejükre jellemző szagot bocsátanak ki, ami sokszor már önmagában, harc nélkül is megfutamodásra készteti az ellenfelet.
Az ibériai hegyigyíkok (Lacerta monticola) combjának belső felén mirigyek találhatók, amelyek az adott példányra jellemző szagú váladékot bocsátanak ki. Minél erősebb és magasabb rangú (dominánsabb) egy hím, annál nagyobb e váladék koleszterintartalma, ami természetesen befolyásolja a folyadék szagát is.
Ha harcra kerül sor, a szembenálló hegyigyíkok egymás combjának „illattasakjait” szagolgatják, hogy megpróbálják felmérni, a másik mennyire erős, és mekkora eséllyel győzhetnek ellene.
Spanyol kutatók hím hegyigyíkokat eresztettek egymásnak, azonban a harc előtt az egyik felet mindig nagy mennyiségű, koleszterindús váladékkal dörzsölték be. Megfigyelték, hogy az ellenfél – ha nagy volt a különbség kettejük váladékának koleszterinszintje között – sokszor egy-két szimatolás után megfutamodott a harc elől.
A kutatók szerint ez igen praktikus megoldás, hiszen a harc sok időt és energiát vesz igénybe, valamint súlyos sérülésekkel is járhat. Ha a két félre gyakorlatilag rá van írva a várható végeredmény, sértetlenül megúszhatják az összecsapást, mégis sikerül eldönteni a dominanciaviszonyokat.