Üzleti lobbi veszélyezteti a cápákat
A WWF és a TRAFFIC szerint ausztrál horgászok és motorcsónak-bérbeadók lobbizták ki, hogy a nemzetközi előírások ellenére veszélyeztetett cápafajokra is lehet vadászni a környező vizekben.
Az ausztrál miniszter úgy döntött, hogy nem veszi fel a heringcápát (Lamna nasus), valamint a hosszú- (Isurus paucus) és röviduszonyú makócápát (Isurus oxyrinchus)az Ausztrál Környezetvédelmi és Biodiverzitás-védelmi Törvényben (EPBC) szereplő többi faj közé, annak ellenére, hogy egy új jogszabály megköveteli minden olyan faj listára vételét, mely a CMS (Egyezmény a vadon élő vándorló állatfajok védelméről) besorolása alá esik. Kutatók ugyanis arra figyelmezettek, hogy a túlhalászás következtében ezen cápák populációi az összeomlás szélére kerültek.
A horgászattal és motorcsónak-bérbeadással foglalkozó cégek lobbizásának eredményeképpen az ausztrál kormány a Parlament összeülése idején változtatni kíván az EPBC törvényen, és elképzelhető, hogy más, vándorló fajok védelmi státuszát is visszavonják.
„Ausztrália már nagyon régen aláírta a Vadon élő vándorló állatfajok védelméről szóló egyezményt és elkötelezte magát a belistázott állatfajok védelme mellett olyan nemzeti törvények alkotásával is, mint például az EPBC. Ez érthető, hiszen a benne szereplő állatfajok vándorútja ausztrál vizeken át vezet” – nyilatkozta Glenn Sant, a TRAFFIC Tengeri Programjának vezetője, hozzátéve, hogy súlyos aggodalomra ad azonban okot az, hogy az ausztrál kormány a továbbiakban nem kíván megfelelő védelmet biztosítani ezeknek az állatfajoknak, annak ellenére sem, hogy a nemzetközi CMS listáira is felkerültek, és hogy az IUCN vörös listáján is a sérülékeny fajok között találhatók.
Friss kutatások azt mutatják, hogy a Csendes-óceán nyugati–középső területén a makócápák fogási aránya folyamatosan csökken. Az Ausztrál Halászati Hatóság az egyik makócápafajt a túlzott mértékű halászat miatt potenciálisan veszélyeztetettnek nyilvánította az ausztrál vizekben.
Az EPCB törvényt annak ellenére kívánják megváltoztatni, hogy az állami kormánypolitika kiköti, hogy a halászati tevékenységek kezelését az elővigyázatosság elve szerint kell végrehajtani. „Amennyiben a kormány komolyan gondolja, hogy irányelveihez és bevállalt kötelezettségeihez hű marad, akkor azonnal be kell szüntetnie ezen listázott fajok vadászatát mindaddig, amíg egy teljes vizsgálat fel nem térképezi helyzetüket az ausztrál vizekben” – mondta Sant. – „A döntés minden egyes ausztrál lakost érint. Egyelőre azt az üzenetet közvetítik, hogy a veszélyeztetett vándorló állatfajok védelme Ausztráliában egyáltalán nem szerepel a legfontosabb kérdések között.”
Balogh Alexandra