Nem csavarodik a pókfonál
Speciális molekuláris szerkezetének köszönhetően a pókfonál nem csavarodik, a pókok ezért nem pörögnek csimpaszkodás közben úgy, mint néha az alpinisták.
Ebből, azt a következtetést is le lehet vonni, hogy a pókfonálnak a hagyományos textileknél nem csak a nyújthatósága lényegesen nagyobb, hanem az a képessége is, hogy rugalmasságának köszönhetően hamar visszanyerje eredeti formáját. Ezt a tulajdonságot a forma emlékezetének nevezték a Nature című tudományos folyóirat csütörtöki számában megjelent cikk francia szerzői.
A pókfonál ugyanis letompítja a rá ható forgatóerőket, és amennyiben mégis némileg megcsavarodott, úgy állítja vissza eredeti formáját, hogy a rajta kapaszkodó pókra nem viszi át a mozgást, így annak nem kell ellensúlyozó mozgásokat végeznie.
Ez a pók szempontjából életbevágó lehet, hiszen így – bármilyen legyen a környezeti hatás – továbbra is nyugodtan lóghat a fonálon, nem vonva magára a ragadozók figyelmét és nem riasztva el saját áldozatait. A pókfonál tulajdonsága az azt alkotó fehérjék egymásba illeszkedő összetett dinamikájának köszönhető.
Az elmélet igazolására Olivier Emile, a Rennes-i Egyetem lézerfizikai laboratóriumának vezetője más-más anyagból készült szálakat hasonlított össze, amelyekre a pókéval azonos súlyt helyezett, majd 90 fokban megforgatta azokat. A rézfonál meggyengült, és nem nyerte vissza eredeti formáját, a rendkívül ellenálló polimerekből készült úgynevezett kevlarszál pedig minden mozgást közvetített a súly felé. A közönséges pókfonállal csak egy nikkel-titánium ötvözet, a nitinol vette fel a versenyt, ám azt is 90 Celsius-fokra kellett melegíteni ahhoz, hogy visszanyerje eredeti formáját.