Elbukott a kékúszójú tonhal kereskedelmi tilalmának javaslata

Egy váratlan szavazás rövidre zárta az atlanti kékúszójú tonhal (Thunnus thynnus) oly régóta várt kereskedelmi tilalmáról szóló vitát az élőlények kereskedelméről szóló konferencián.
A CITES (Egyezmény a veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről) tagállamai március 18-án szavaztak a javaslatról. A 129 szavazó közül 72 ország a tilalom ellenében szavazott, 43 mellette és 14 tartózkodott.
„Botrányosnak tartom, hogy az átfogó tudományos kutatások és az elmúlt néhány hónapban megnövekedett politikai támogatottság ellenére – a halászati kvótákkal rendelkező vállalatok nagy része is támogatta a tilalmat az Atlanti-óceán mindkét partján – az államoknak esélyük sem volt arra, hogy a kékúszójú tonhal kereskedelmi tilalmáról szóló javaslatot alaposan megvitassák.” – nyilatkozta Dr. Sergi Tudela, a WWF Mediterrán halászati programjának vezetője, a CITES konferencia egyik megfigyelője.
A WWF felkéri az éttermeket, kiskereskedőket, szakácsokat és fogyasztókat világszerte, hogy ne vásárolják, árusítsák, vagy fogyasszák ezt a veszélyeztetett állatfajt. Már most érzékelhető, hogy a halászati termékek világpiacán egyre kevesebb atlanti kékúszójú tonhalból készült termék kapható. A különböző érdekcsoportok, köztük a Carrefour Europe, ezzel szeretnének esélyt adni a veszélyes mértékben lecsökkent állományú faj populációinak, hogy megerősödhessenek.
Fotó: Greenpeace
„Az ICCAT (Az Atlanti Tonhal Védelmére Létrehozott Nemzetközi Bizottság) képtelen volt fenntartható módon menedzselni a halászati társaságokat” – mondta el Dr. Tudela. „Most minden, a lehető legfelsőbb szintről érkező nyomásra is szükség van ahhoz, hogy a bizottság a jövőben megtegye azt, amit kell” – tette hozzá.
Fotó: WWF
A Monacói Hercegség – az a CITES tagállam, amely felvetette, hogy a faj bekerüljön a CITES I. Függelékébe – tavaly, a világon elsőként, teljes mértékben kékúszójú tonhal-mentes állam lett. A WWF azt szorgalmazza, hogy más országok is kövessék a monacói példát.
„Mostantól kezdve, ha lehet, még fontosabb, hogy a köznapi ember is segítsen helyrehozni azt, amit a politikusok elrontottak – ne fogyasszunk kékúszójú tonhalból készült termékeket!” – hívta fel a figyelmet Dr. Tudela.
Balogh Alexandra
WWF Magyarország
Kapcsolódó cikk:
Nagy viták a vadállatok kereskedelme körül