A sáskajárás oka a kannibalizmus

Egy tanulmány szerint a sáskarajok azért verődnek össze és vetik magukat csillapíthatatlan mohósággal a növényzetre, mert attól félnek, hogy valamelyik fajtársuk lakomájává válnak.
A sáskajárás hangja olyan, mint a szakadó esőé, a rovarok elsötétítik az eget, majd leszállnak a földekre, és letarolják a termést. Rémisztő látvány a földművesek számára. A sáskajárást, amely leginkább a világ legszegényebb országaiban fordul elő, gyakran követi pusztító éhínség.
Egymást fölfaló sáskák
Senki sem tudja pontosan, mi készteti a sáskákat ilyen méretű rajzásra. E rovarok általában növényeket fogyasztanak, de a tudósok megfigyelték, hogy néha egymást is fölfalják. Ez akkor fordul elő, amikor megfogyatkozik a megszokott növényi táplálékuk.
Rendszerint a fiatal, még röpképtelen sáskák esnek áldozatul a csapat kifejlett tagjainak. Az amerikai, angol és ausztrál tudósokból álló csoport elmélete szerint a sáskák egy része ettől pánikba esik. Egyre növekvő számú sáska verődik csoportba, hogy megpróbáljon elmenekülni a rájuk vadászó kannibál fajtársaik elől.
Ez a viselkedés megmarad akkor is, amikor életciklusuk folyamán elérik kifejlett korukat, és a levegőbe emelkednek.
A Current Biology című szakfolyóiratban megjelent tanulmány szerzői remélik, hogy munkájuk hozzájárul annak megértéséhez, mikor, hol és miért alakulnak ki az ilyen fiatal sáskák csoportosulásai. Ez létfontosságú lenne a sáskapopuláció szabályozásában, amivel végül is el lehetne kerülni az embereket sújtó sáskák okozta katasztrófákat.
Kapcsolódó cikkek: