A Dunakeszi láp tablóképeken

Tekintsük át a közelmúltban nagy vihart terület élővilágával, ökológiájával kapcsolatos kutatási eredményeket annak tükrében, hogy a láp kálváriája még ma sem ért véget. Még mindig fennáll a veszély, hogy a sok tekintetben egyedülálló vizes élőhely örökre eltűnik.
A Dunakeszi-tőzegtavakat Pest északi határában találjuk, a Dunakeszi-alsó vasútállomással egyvonalban. Korábban a Mogyoródi-pataktól majdnem Dunakesziig húzódott az a mocsaras, lápos terület, amelyek sűrű vegetációját apró tavacskák tarkították. Az eredetileg nagy kiterjedésű nedves területen élő buja növényzet gazdag állatvilágot tartott el.
Az ingoványos terület és a nyáron tömeges szúnyogfajok távol tartották az embereket, így a terület élővilága a 90-es évek előtt érintetlen maradt, csak az idelátogató horgászok és kirándulók élvezték a természet csendjét.
2. tabló: Gerinctelen állatvilág – Bolharák; Megtekintés>>
1998 első félévében az M0-ás autópálya építése miatt a terület jelentős része megsemmisült. Bokorfüzeseit és fűz- nyárligeteit kivágták, felégették. Egy – két kisebb tavat magában foglaló – láp ezonban megmenekült, határaitól néhány méternyire megálltak a buldózerek. Ez a többi Budapest környéki láppal összehasonlítva szinte egyedülálló módon állandó vízellátottsággal rendelkezik, mert a szintjénél magasabban elhelyezkedő kavicsbányatavakból folyamatos és kristálytiszta vízutánpótlást kap. Ezért még a legszárazabb nyarakon sem következett be a vizes élőhely kiszáradása, ami fontos biztosítéka a területen élő kivételes élővilág fennmaradásának.
3. tabló: Gerinctelen állatvilág – hanyattúszó poloska; Megtekintés>>
A tőzegtavak gazdag növényvilágnak és gerinctelen élőlény együttesnek adnak otthont. A sokszínű gerinctelen állatvilág mellett a területen számos gerinces is él.
4. tabló: Növényvilág – Sárga nőszirom; réti füzény; Megtekintés>>
Az értékes fűzlápot kelet felé egy szinte áthatolhatatlanul sűrű bokorfüzes szegélyezi, amelyet az Auchan áruház közvetlen szomszédságában természetes láprét vált fel. A magántulajdonú terület birtokosai már hosszú ideje igyekeznek a régió többi területeihez hasonlóan a különböző áruházláncok területigényeit kielégíteni. A próbálkozás azonban mindeddig hiábavaló volt, mert a terület természeti értékeit felmérő szakemberek több esetben is a lápvilág megőrzésének fontossága mellett foglaltak állást.
5. tabló: Növényvilág – tőzegpáfrány; Megtekintés>>
A közeli Auchan áruháznak azonban útjában van a terület. A hipermarketlánc ugyanis tervbe vette a helyi áruház épületének és a hozzá tartozó autóparkolónak a kibővítését, s a tervezett beruházás az ex lege védettséget élvező (vizes terület jellegéből adódóan automatikusan védett) láp magterületét is érinti. Az ex lege védettség azonban gátat vetett a hipermarketlánc terveinek.
6. tabló: Gerinces állatvilág – szürkegém; Megtekintés>>
Nemrégiben azonban az Országos Környezetvédelmi Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség nemlétezőnek nyílvánította a lápot. Tette ezt a fő döntéshozó annak ellenére, hogy a föntiekben már említett nemzetközi szaktekintélyeken kívül a láp természeti értékeit hangsúlyozták és fönnmaradása mellett érveltek a Duna-Ipoly Nemzeti Park és a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságai által kirendelt újabb és újabb szakértők.
7. tabló: Gerinces állatvilág – jégmadár; Megtekintés>>
A regionális döntéshozó szerv, a Közép-Duna-Völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség elsőfokú határozata is a láp megőrzése mellett foglalt állást. Másodfokon a hatósági döntést semmissé tevő, és immáron megfellebezhetetlen határozat alapját egy az OKTVF Hatósági Főosztálya által felkért szakértő véleménye adja. A szóban forgó szakértő mindent eldöntő talajtani vizsgálatait azomnban nem a Dunakeszi tőzegtavaknál, hanem egy közeli gyomtársulásban végezte el. Így „bizonyította”, hogy a cikkben szereplő fotón látható élőhely egy teljesen száraz, lápnak nem minősülő terület.
8. tabló: Gerinces állatvilág – mocsári teknős; Megtekintés>>
A cikkben megtekinthető tablók röviden összefoglalják a láp kialakulásának történetét, élővilágát, illetve röviden közelebbről is bemutatnak egy-két itt élő fajt. A National geographic Online bízik abban, hogy a tablók fölhívják a figyelmet e kivételes természetközeli élőhely értékeire, sérülékenységére, illetve segítségükkel a „nem szakértők” is el tudják dönteni, hogy a szóban forgó terület láp vagy nem láp.
9. tabló: Veszélyben a tőzegláp; Megtekintés>>
A tablókat készítette: Kriska György, Tenki Lajos, Sarkadi Márton
Kapcslódó cikkek: