Óriási rákok kísértenek Rómában

Az ókori Róma romjai között rekord méretű édesvízi rákok élnek, akiknek ősei már az Örök Város megalapítása előtt jelen voltak a területen.
Az édesvízi rákok (Telphusidae) egyik fajához, a Potamon fluviatilehoz tartozó néhány egyedet 1997-ben fedezték fel először a területen. A még most is zajló genetikai kutatások arra mutattak rá, hogy ezeknek az állatoknak az ősei már mintegy ezer évvel az ókori komplexum megépülése előtt (i.u. 112-113), azaz már a város alapítása előtt a területen éltek.
Az ókori romok között talált rákok rekord méretűek: több mint 8 centiméter hosszúak, szemben a természetben élő átlagosan 2 centiméteres társaikkal, ami a kutatók szerint az ősi gyökerekre utal.
„A rendkívüli méret az állatoknál nagyon hosszú fejlődés eredménye, egyfajta válaszreakció az elszigetelődésre” – nyilatkozta Massimiliano Scalici, a Római III Egyetem zoológusa az AFP hírügynökségnek.
Fotó: Fabio Liverani
Ezeknek az állatoknak nem csak mérete, de életmódja is különleges, ugyanis még az ókorban épült csatornákban élnek. Kutatók szerint ezek az egyetlen ma ismert nagyvárosban élő édesvízi rákok.