Egy igazán szelektív hallású béka Kínából

Ahogy az emberek behangolják az egyes rádióadókat, úgy képes egy kínai békafaj áthangolni a fülét egyik frekvenciáról a másikra. Ily módon ki tudja választani, milyen hangokat halljon meg.
Az Odorrana tormota nevű békafaj az egyetlen eddig ismert állat a világon, amely úgy képes manipulálni a hallórendszerét, hogy kiválasszon adott frekvenciákat, és csak azokat hallja meg – számoltak be a tudósok rendkívüli fölfedezésükről a Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) című folyóiratban.
A ritka kétéltűnél valószínűleg kényszerűségből fejlődött ki ez a különleges hallási mód az evolúció folyamán, mivel rendkívül zajos környezetben él. A faj párhívó helyei ugyanis egy gyors folyású patak (a Tao Hua) partján találhatók a Kína középső részén elhelyezkedő Huangsan hőforrások közelében. Ráadásul ez a hely a heves tavaszi záporok idején még a szokottnál is zajosabb.
A békák azonban egyáltalán nem kiabálnak, éppen ellenkezőleg, énekelnek, akár a madarak, hallható, csiripelésszerű frekvenciákon, illetve emberi fül számára hallhatatlan, nagyon magas frekvenciájú ultrahangokat adnak ki.
A rejtély megoldása az Eustach-kürt
Albert Feng – az Urbana-Champaignben lévő Illinoisi Egyetem élettanprofesszora – munkatársaival arra volt kíváncsi, hogyan hallja meg a béka ezeket az eltérő hangokat, ezért vizsgálni kezdték a béka hallórendszerét. Ez elég könnyen ment, mivel a béka dobhártyája teljesen átlátszó.
A tudósok lézerrel mérték a dobhártya rezgését, és észrevették, hogy noha egyaránt reagál a hallható és az ultrahangra, időnként a dobhártya ultrahang-érzékelő képessége rejtélyesen eltűnik.
A további vizsgálatok kiderítették, hogy a béka aktívan nyit ki, illetve csuk be két keskeny csatornát, az emberi fülben is meglévő ún. Eustach-kürtöt, amely garatot köti össze a belső hallójárattal. Amikor a béka mindkét fülében nyitva vannak a kürtök, akkor a fül a hallható hangokat érzékeli minden irányból. Amikor az állat becsukja a kürtöket, az ultrahangos hallás aktiválódik.
A kutatók meglepődtek a tapasztaltakon, mert a békák hallásáról szóló minden szakkönyv egyértelműen az állítja, hogy a két Eustach-kürt állandóan nyitva van.
Magunk is meggyőződhetünk róla, milyen nehézséget jelenthet a kommunikáció a békáknak, ha szakadó esőben próbálunk beszélgetni egymással. Néha bizony kiabálnunk kell, hogy megértsük egymást.
További különlegességek
A béka azonban nemcsak hallásának specifikus frekvenciára hangolásával lett nevezetes. Rokonai között szinte egyedülállóan süllyesztett fülei vannak. A legtöbb békafaj dobhártyája ugyanis a testfelszínen található.
Ha ennyi különlegesség még nem lenne elég, a béka megdöbbentő pontossággal képes behatárolni a hangok helyét. A hím 1 százalékon belüli hibahatárral egyenesen a válaszoló nőstény irányába ugrik, hogy azután szenvedélyes párzásba kezdjenek. Ilyen pontosságot sosem figyeltek még meg más békáknál.
A béka egyedülálló hallórendszerét már alkalmazzák modellként az „intelligens” hallókészülékekhez, amelyek szét tudják választani térben a hangokat, az emberi agyhoz hasonlóan földolgozzák, és fölerősítik a fontos jeleket, például elkülönítik a háttérzajtól a beszédet.