Az éhezők kígyó a szívüket is megemésztik
Egyes kígyók két évig is kibírják táplálék nélkül, de ennek vannak következményei. Bizonyos kígyófajok az éhezés idején szó szerint megemésztik saját szívüket és nagyobb fejet növesztenek.
A Zoology szakfolyóiratban megjelent cikk szerzője, Marshall McCue, az Arkansasi Egyetem Biológia Tanszékének kutatója úgy véli, hogy a rendkívüli kiéhezettség megmagyarázhat néhányat az elmúlt évek rémisztő kígyótörténetei közül is. Ilyen például a világsajtót bejáró fényképes hír arról a pitonról, amely szétrobbant a fölfalt aligátortól az Everglades mocsárban. A nagyon éhes kígyó ugyanis képes szinte bármit fölfalni, olykor teljesen emészthetetlen dolgokat is, mint például egy villanykörtét.
Mc Cue a tanulmányához 20 királypitont, 22 patkánykígyót és 20 texasi csörgőkígyót koplaltatott 168 napig. Szabályos időközönként megmérte a tömegüket és más méreteiket. A 168 nap letelte után McCue fájdalommentesen elaltatta a kígyókat és testüket fölaprította a kémiai elemzéshez.
A 168. napra a kígyók kezdeti tömegük 9, 3–24, 4 százalékát elvesztették. Energiafogyasztásukat átlagosan 80 százalékkal csökkentették a kísérleti időszak folyamán. Idejük nagy részét nyugalomban töltötték a rejtekhelyükön, csak akkor jöttek elő, ha zsákmányt gyanítottak a környezetükben.
A mérések föltárták, hogy a kígyók hosszabbra nőttek a koplalás idején. Különösen feltűnő volt a fej megnagyobbodása. Ennek magyarázata lehet, hogy így nagyobb zsákmányt is képesek lenyelni, ezzel is növelve a zsákmányszerzés esélyét. (A kígyók csak egészben képesek lenyelni a prédát, rágni nem tudnak.)
A kémiai elemzés kimutatta, hogy a kígyók a telített zsírsavakat telítetlenekre bontották le, így némi energiához jutottak. Először a bélháj (ami az emberek hasi zsírszöveteihez hasonlítható) és a zsíros májszövetek estek áldozatul. Melléktermékként víz képződött, amelytől a kígyók teste mintegy 7 százalékkal felfúvódott.
Azután a kígyók megemésztették a saját szívizmukat. Ez először meglepte McCue-t, de azt mondta, érthető a dolog, hiszen az alacsonyabb energiafogyasztás miatt csökken a vérkeringés intenzitása, e miatt pedig csökkenhet a szív mérete is. Egy kiadós evés után a kígyószív hamar regenerálódik.
McCue reméli, hogy a kígyók koplalásával kapcsolatos további tanulmányok olyan kezelések kifejlesztéséhez vezetnek majd, amelyekkel növelni lehet más állatok és az ember toleranciáját is a táplálékmegvonással szemben.
Kapcsolódó cikkek: