Meglepő felfedezés az óriás méretű sügérekről
Különálló faj az Amerika és Nyugat-Afrika meleg vizeiben élő illetve a Csendes-óceán trópusi vizeiben élő szirti fűrészes sügér. Mindkét hatalmas méretű faj egyedei a kihalás szélén állnak.
Évszázadokon keresztül a kutatók azt hitték, hogy a csendes-óceáni és az atlanti-óceáni populáció egy fajhoz tartozik. Az új felfedezés a genetikai vizsgálatok széleskörűvé és hatékonnyá válásának köszönhető” – mondta el Matthew Craig, a hawaii Tengerbiológiai Kutató Intézet munkatársa, a kutatás vezetője. A kutatás részleteiről az Endangered Species Research című szaklapban számolnak be.
Az újonnan azonosított, csendes-óceáni szirti fűrészes sügér (Epinephelus quinquefasciatus) akár 1, 8 méter hosszúra is megnőhet, testsúlya elérheti a 454 kilogrammot. Mivel ezek a vízi óriások testalkatukat és mintázatukat tekintve megegyeznek, a kutatók korábban nem is gondoltak a genetikai vizsgálatra.
Az új eredmények szerint a szirti fűrészes sügér körülbelül három és fél millió évvel ezelőtt vált külön két fajra, amikor az Atlanti- és a Csendes-óceán közötti kapcsolat a mai közép-amerikai földhídnál megszűnt.
Az új felfedezés viszont egyáltalán nem javít a két faj helyzetén. Az atlanti-óceáni szirti fűrészes sügér (Epinephelus itajara) ugyanis a Vörös Fajok listáján a kritikusan veszélyeztetett kategóriába tartozik, és valószínűleg ide sorolják hamarosan a csendes-óceáni rokonát is.