Násztánc szemléléssel az egészségesebb fiókákért
A peckesen lépegető, színes tollazatukat mutogató, vonzó hím madarak látványa termékenyebbé teszi a tojókat, és megtermékenyítésükből egészségesebb fiókák kelhetnek ki – véli egy új kutatás.
Az erős, vonzó hímek látványa életképesebb fiókákat eredményez A felfedezés kiemeli a párzást kísérő udvarlási szokások fontosságát, amely felismerés segíthet a veszélyeztetett vagy kihalófélben lévő madarak megmentésében.
Francia kutatók, akik kutatásaik eredményeiről a Proceedings of the Royal Society B című szaklapban számoltak be, az Észak-Afrikában és Ázsiában honos, homokszínű, sivatagi madár, a galléros túzok (Chlamydotis undulata) sikeres párosodási rituáléját figyelték meg. Ez a faj a természetes környezetében már nagyon ritka, közel áll a kihaláshoz, ezért a Nemzetközi Természetvédelmi Szövetség (IUCN) a „veszélyeztetett” kategóriába sorolta.
Az udvarlás során a hím egyedek körbe-körbe szaladgálnak, fejüket hátravetik, hogy a fehér torokfedő tollaik is láthatók legyenek. Minél egészségesebb egy hím galléros túzok, annál több kört tud futni szünet nélkül, és annál vonzóbbá válik a tojó számára.
A vizsgálat során 90 tojónak engedték meg, hogy a mesterséges megtermékenyítésük előtt más madarakban gyönyörködhessenek. Harminc tojó egészséges hím egyedek násztáncán legeltethette a szemét, harmincnak csak gyengébb hímek jutottak, míg további harminc tojónak násztánc nélküli madarakat mutattak. Az eredmény lenyűgöző: azok a tojók, amelyek egészséges hímek násztáncát figyelhették meg, kétszer akkora mennyiségű tesztoszteronban gazdag tojást raktak, mint azok, amelyek alsóbbendűek táncát látták, vagy mint azok, amelyek nem a táncot, csak magukat a hím madarakat nézhették. Továbbá az ösztönzött tojók tojásainak jóval nagyobb részéből keltek ki egészséges fiókák, mint a két másik csoport által rakott fészekaljából.
Fotó: Adeline Loyau UFZ-CNRS/National Geographic
A spermium minősége most nem játszott szerepet, mert a kutatók a mesterséges megtermékenyítéshez véletlenszerűen választották ki az ondókat tartalmazó ampullákat. Még abban az esetben is magas tesztoszteron szintű tojásokat raktak a madarak, amikor vonzó hím táncát néző tojót rosszabb minőségű spermával termékenyítették meg.
Násztánc előadással a fogságban lévő madarak termékenységéért
„A kutatás eredményei azt mutatják, hogy a tudósok drasztikusan tudják emelni a fogságban felnövő fiókák életképességét” – jelentette ki Dirk Schmeller, a franciaországi Moulisban található etológiai kutatóállomás biológusa, aki személyesen nem vett részt a tanulmány összeállításában. „Fogságban sokszor a nőstények és a hímek teljesen elkülönülnek egymástól, és soha nem látják egymást. Ha megengedik azonban, hogy egymást szemléljék, életképesebb fiókák születnek” – tette hozzá.
„Ha ezeket a fiókákat visszaengednénk a természetbe, a túlélési esélyeik sokkal jobbak lennének, mint más, fogságban született társaiknak” – fogalmazott a szakember.
Szöveg: Ker Than/National Geographic