Anyjukból táplálkozó kétéltűek

Egyedülálló tenyésztési sikert értek el német biológusok: először sikerült fogságban szaporítaniuk a kameruni féreggőtét, amely élete első hónapjaiban kannibálként táplálkozik.
A Die Welt című német lap beszámolt a Jénai Egyetem közleményéről, miszerint a gilisztákra emlékeztető küllemű fiatal kameruni féreggőték (Geotrypetes seraphini)anyjuk zsírban és fehérjében gazdag bőrét fogyasztják, amely újraképződik. Az állatok apró kígyóként tekergőznek a földben, anyjukat keresve. Mihelyst megtalálták, szorosan testéhez simulnak, és szakadatlanul belevájják fogaikat a bőrébe. Az utódok különleges fogazata miatt az anyaállat sértetlen marad.
Az ivadékgondozás e rendkívüli formája mintegy két hónapig tart, és korábban nem tudták megfigyelni fogságban tartott állatoknál.
A Jénai Egyetem speciális zoológiai és evolúcióbiológiai intézetének pincéjében jelenleg mintegy harminc kameruni féreggőte él.
Tenyésztésük révén a kutatók remélik, hogy többet megtudhatnak a kétéltűek ivadékgondozásáról, és szeretnék vizsgálni a féreggőték nemi szerveinek evolúcióját is.