Egy tenyérnyi zöld – Megújult a budapesti Füvészkert
Az Eötvös Loránd Tudományegyetemhez (ELTE) tartozó területre 400 millió forintot költöttek, és a jövőben további félmilliárdot fordíthatnak erre a célra.
„A kőfal mögül ijesztően meredtek feléjük a nagy fák, melyek most kezdtek lombosodni. A szél zúgott a friss lomb között, sötét volt, és ahogy elterült előttük az óriási Füvészkert a maga titokzatos, zárt kapujával, rejtelmesen susogva, megdobbant a szívük” – írja Molnár Ferenc A Pál utcai fiúk című regényében. Talán a Füvészkert sikerének titka a közismert műben keresendő, ám sokkal valószínűbb, hogy a fővárosi forgatag szívében ez az elszeparált tenyérnyi zöld folt és a növények által sugárzott nyugalom vonzza mágnesként a látogatókat. Az viszont biztos, hogy az Üllői úttól csupán néhány háztömbnyire megbúvó Egyetemi Botanikus Kert 1771-es alapításával első volt a hazai gyűjteményes parkok sorában.
A létrehozó Winterl Jakab professzor az orvos- és gyógyszerészképzés szolgálatába állította az akkor még Budán elterülő kertet. A reformkorban jelenlegi helyére – a Festetics család egykori parkjának területére – költöztetett Füvészkert a 19. második felében élte virágkorát, gyűjteménye akkor 12 ezer fajt számlált. Még az első világháború előtt területének több mint egyharmadát elvesztette, féltett fái és bokrai között sorra nőttek ki a földből a klinikák épületei. A két világháború között megindult a fellendülés, amelynek következményeként mára olyan korszerű egységekkel felszerelt botanikus kertet tudhatunk a magunkénak, amely a pihenésen és a megismertetésen túl méltón szolgálja a magas szintű oktatást, a kutatást, valamint a hazánkban és a világ más tájain élő veszélyeztetett fajok védelmét és megőrzését.
|
Könnyű hát elcsábulni egy napfényes délután a VIII. kerületnek ebbe a rejtett zugába, a 150 éves páfrányfenyők és a kétkarnyi levélátmérőjű amazonasi tündérrózsák közé, amelynek az egyedülálló Victoria-ház medencéje ad otthont. A tó felületén elnyújtózó tündérrózsák csak augusztus végén, szeptember elején borulnak virágba, de addig is sétálhatunk egyet a színpompás virágok, az illatozó cserjék és a hangulatos műromok között, és kigyönyörködhetjük magunkat a kert Európa-szerte páratlan kaktusz- és orchideagyűjteményében is.
Lukács Írisz
Forrás: Chili Magazin