A világ valamennyi háziméhe Afrikából ered
A világ szinte minden mérsékelt égövi vagy trópusi vidékén ráakadhatunk e szorgos kis rovarra. A kutatók vizsgálatai szerint mindegyik háziméh eredetileg Afrikából származik.
Miután megvizsgálták 341 méhből származó különféle genetikai markerek eltéréseit, a kutatók rájöttek, hogy a közönséges háziméh vagy mézelő méh (Apis mellifera) Afrikából eredt, és legalább kétszer bevándorolt Európába.
„A vándorlások következtében két európai populáció jött létre, amelyek földrajzilag közel, de genetikailag meglehetősen távol állnak egymástól” – fejtette ki Charles Whitfield, az Urbana-Champaignben lévő Illinoisi Egyetem munkatársa, a méhek genetikai vizsgálatának eredményeiről szóló, a Science oldalain megjelent tanulmány vezető szerzője. „Igazság szerint a két európai populáció közelebbi rokonságban áll az afrikai háziméhhel, mint egymással” – tette hozzá.
A kutatók a méh DNS-ében található single nucleotide polymorphism (SNP) nevű, egy nukleotid megváltozásával járó egyszerű variációkat használtak annak megállapítására, honnan jöttek a méhek, és milyen rokonsági kapcsolat áll fenn közöttük.
A tudósok 1136 markert hasonlítottak össze, sokkal többet, mint a korábbi tanulmányokban. A markerek jelentős száma lehetővé tette a kutatóknak, hogy jóval pontosabban dekódolják a méhek genetikai információját, mint eddig bármikor.
Az amerikai földrészre 1622 táján betelepített európai háziméhet egy harmadik expanzió folyamán majdnem kiszorította az eredetileg Brazíliába 1956-ban betelepített afrikai gyilkos méh (A. m. scutellata) – olvasható a tudósok megállapítása a tanulmányban. A háziméh afrikanizálódása, azaz a gyilkos méhek terjedése még most is folyik, bár visszaszorításuk sok helyen sikerrel jár.
„A háziméh genomjában föllelhető eltérések tanulmányozásával nemcsak követni tudjuk e méhek mozgását, hanem azokat a géneket is képesek vagyunk meghatározni, amelyek a variációkat okozzák – és ez lehetővé teszi számunkra a különbségek jobb megértését” – nyilatkozta Whitfield.