Méregraktárak az északi-sarkvidéki orkák
Egy kutatás arra figyelmeztet, hogy a kardszárnyú delfinek lettek az Északi-sarkvidék kémiai anyagokkal legszennyezettebb állatai.
Norvég tudósok kiderítették, hogy a kardszárnyú delfinek átvették a jegesmedvék kétes értékű vezető helyét a mérgezettségi táblázaton. Egyetlen más sarkvidéki állat sem halmoz föl a testében annyi veszedelmes, ember által készített vegyületet, mint az orkák.
A Norvég Sarkkutató Intézet a norvég Arktiszon lévő Tysfjordban élő egyedekből származó zsírmintákat vizsgált. A talált vegyületek között előfordultak rovarirtó szerek, égésgátló anyagok és poliklórozott bifenilek (PCB-k), amelyeket régebben sok ipari folyamatban használtak.
Káros anyagok gyűjtőhelye
A tápláléklánc tetején elhelyezkedő állatok különösen veszélyeztetettek, és a kardszárnyú delfinek – a jegesmedvékhez hasonlóan – visszatükrözik a tengeri környezet egészséges vagy beteg mivoltát.
A kutatók különösen aggódnak az égésgátló anyagok miatt, mivel – sok más ártalmas kémiai anyaggal ellentétben – használatuk még mindig legális.
A WWF azt állítja, hogy az Északi-sarkvidék a szennyező anyagok gyűjtőhelyévé vált. Véleményük szerint ezek a fölfedezések is alátámasztják annak szükségességét, hogy az Európai Unió miniszterei erős törvényi szabályozást fogadjanak el.
A WWF azonban fél attól, hogy a vegyipar nyomásának hatására végül bármilyen új törvény annyira megengedő lesz, hogy sem a környezetet, sem az emberi egészséget nem védi majd kellőképpen.