Génmódosított szúnyogokkal próbálják leküzdeni a dengue-lázat
A genetikailag manipulált rovarokat brit tudósok vetették be a Kajmán-szigeteken. Ez volt az első eset, hogy a laboratóriumból módosított génállományú állatokat engedtek szabadon.
A szakembreek úgy vélik, az elengedett rovarok révén áttörés érhető el a betegség felszámolásában, ugyanakkor az esetet bírálók szerint nem lehet tudni, hogy pontosan mi lesz a mutáns szúnyogokkal a környezetben. „A kajmán-szigeteki kísérlet nagy előrelépés lehet” – jelentette ki Andrew Read, a Pennsylvaniai Egyetem entomológusa. Bármi, ami meggátolja a rovarokat a betegségek terjesztésében, nagy segítséget jelenthet.
A dengue-láz – más néven csonttöréses láz – fejfájással, ízületi-, izom- és csontfájdalommal járó lázas betegség, amely halálos kimenetelű is lehet. A kórt szúnyogok terjesztik, oltóanyag pedig nem létezik ellene. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a kór 2, 5 milliárd embert veszélyeztet, s évente legalább 50 millió megbetegedést jeleznek. A maláriától eltérően a betegség felbukkanása megjósolhatatlan, a kórokozót terjesztő szúnyogok pedig napközben is csípnek, így az ágyat védő háló sem jelent feltétlenül védelmet.
A brit szakemberek steril hím szúnyogokat teremtettek a rovarok DNS-ének módosításával. A Kajmán-szigeteken összesen hárommillió ilyen mutáns szúnyogot engedtek szabadon május és október között. A génmódosított hímek nem tudják megtermékenyíteni a nőstényeket, így csökken a populáció. Ez azért fontos, mert csak a nőstények csípik és fertőzik meg az embereket. A vizsgálatok szerint a szúnyogállomány már augusztusra 80 százalékkal csökkent azokhoz a vidékekhez képest, ahol nem engedtek szabadon mutáns szúnyogokat.
Bírálatok szerint viszont nem lehet tudni, hogy milyen következményekkel jár, ha ilyen példányok kerülnek a vadonba. „Ha az ökoszisztémából kiemelnek egy olyan rovart, mint a szúnyog, nem lehet tudni, hogy milyen hatásokkal jár” – nyilatkozta a genetikai módosítások ellen küzdő GM Freeze nevű brit szervezet egyik vezetője. Pete Riley megjegyezte, hogy a lárvák talán más fajoknak szolgálnak táplálékul, így azok éhen halhatnak, ha a szúnyoglárvák eltűnnek. De az is elképzelhető, hogy új rovarok veszik át helyüket, más betegségeket terjesztve.
Kapcsolódó cikk:
Újra támad a dengue-láz Ázsiában és Dél-Amerikában