Felfedezték a világ legősibb gombáit?
Alighanem a világ legősibb gombái rejtőznek azon a palalemezen, amelyet Kanadában találtak. Az apró kövületek 850 millió évesek, és ezzel 470 millió évvel előzik meg az eddigi rekordtartó gombákat. Ám lehet, hogy Kínában és Ausztráliában még régebbi hasonló leletekre bukkantak.
A mindössze 0,4 milliméteres nagyságú mikrokövületek kinézetre leginkább a modern gombákhoz hasonlítanak.
A korábbi rekordtartók a földtörténeti devon korból származnak, és mintegy 380 millió évesek. Ha kiderül, hogy az új felfedezés valóban gombákra vonatkozik, akkor az evolúció történetét át kellene írni – vélekedik a Spiegel Online német internetes honlap, a Science című szaklapra hivatkozva.
A mostani felfedezés Nicholas Butterfield nevéhez fűződik, aki a Cambridge-i Egyetemen végezte kísérleteit. Butterfield a Kanadából, az ottani Victoria-szigetről származó palalemezt feloldotta, majd az így kapott iszapot óvatosan átszűrte. Mikroszkóp alatt vizsgálódva aztán számos különböző formát észlelt. Mindegyikre jellemző volt a kerek test, amely apró, sok sejtből álló fonalakkal volt beborítva. Ezek a fonalstruktúrák egyesültek a végüknél, és tulajdonképpen egy hurokhálózatot hoztak létre.
Éppen ez utóbbi volt az, ami a mai gombákra emlékeztette a cambridge-i tudóst. A mai élőlények közül ugyanis semmi másra nem hasonlítanak a most megtalált fosszíliák. Ha tényleg bebizonyosodik, hogy gombákról van szó, akkor ezek a mikromaradványok alighanem a mai magasabb rendű gombáknak valamilyen rokonai lehettek sok száz millió évvel ezelőtt.
Kínában és Ausztráliában is találtak ősi élőlényeket
A mostani vizsgálat azonban nem az egyedüli, ami a gombák evolúcióját érintheti. Lehet, hogy a kanadai leletek nem sokáig tartják majd a legősibb maradványok rekordját. Kínában és Ausztráliában ugyanis szintén felfedeztek hasonló képződményeket, de ezek azonosítása sem fejeződött be egyelőre.
Ha ugyanolyan gombákról lesz szó e két másik lelőhelyen is, akkor az evolúció történetét még inkább módosítani kell, hiszen akkor már 1,5 milliárd éves múltra tekinthetnének vissza a gombák. Ez utóbbi maradványok vizsgálatához azonban még kémiai és elektronmikroszkópos elemzésre is szükség van.