Önélező fogú sziklarágó tengerisünök
A tengerisünök leginkább tüskés páncélzatukról híresek. De a szájuk talán még annál is érdekesebb. Fogaikkal ugyanis szó szerint átrágják magukat a sziklákon.
Nemrég fényt derítettek arra, miként is képesek ilyen épen és élesen megőrizni fogaikat e tengeri élőlények, sőt, a kutatás önélező szerszámok kifejlesztését is elősegítheti.
A tengerisünök folyamatos fúrással kis zugokat vájnak a sziklákba, menedékül a hullámok és ragadozók elől. De hogyan is marad foguk olyan éles a sok őrlés ellenére? A választ a kaliforniai lila tengerisünöknél találták meg, amelyek 2 cm-es őrlővel rendelkeznek.
Nagy felbontású röntgenfelvételek segítségével rájöttek arra, hogy a fogakat két különböző alakzatú kalcitkristály: rostok és görbe lemezkék építik fel. A kristályok egymásra merőlegesen helyezkednek el a kalcitkristály-szemcsék szupererős mátrixában. Közöttük szervesanyagok gyengébb rétegei találhatók. Gyémántfúróval vett mikroszkopikus méretű minták vizsgálata révén megfigyelték, hogy maga a fog áthatol ezen szerves rétegeken. Folyamatosan növekedve pedig képes úgymond „elhagyni” ezt a réteget, amely az őrlés következtében károsodik. Így marad ép és éles a fog.
„Ez a tökéletes szerkezet az elmúlt 200 millió év során alakult ki, és messze túlszárnyalja az emberkéz által alkotott szerszámokat” – jelentette ki Pupa Gilbert, a Wisconsin-Madison Egyetem biofizikusa. „E felfedezések megalapozhatják akár szuper masszív, törésálló nanocement vagy olyan rétegzett, cserére csak igen ritkán szoruló nano-fúrófejek kifejlesztését is.”
A szerves anyagok pontos összetétele, illetve a kristályos lemezek és rostok működése azonban még további vizsgálatra szorul.
National Geographic