Balsafa bár

Amikor Panamában beköszönt a száraz évszak, napnyugtakor virágba borul a fajok sokaságát tápláló balsafa.
Írta: Natalie Angier
Fényképezte: Christian Ziegler
Apanamai Barro Colorado-szigeten a Balsafa Bár a legfölkapottabb éjszakai lokál. Mivel én kissé korán, délután háromnegyed négykor érkeztem ide – pontosabban a Smithsonian Intézet trópusi kutatóállomására –, egyelőre még pang a bolt. Fölmászok hát az erdőben álló tíz emelet magas, hevenyészett torony tetejére, ahonnan egy hasonlóan magas, fenségesen elvadult balsafára (Ochroma pyramidale) látni. Ez a fafaj sok latin-amerikai országban megél. Pihekönnyű fájából készülnek az összerakható játék dinócsontvázak és repülőgépmodellek, sőt Thor Heyerdahl híres tutaja, a Kon-Tiki is balsafából épült.
Az előttem álló nemes példány azonban még nagyon is eleven. Ágai sok száz, a kibomlás különböző szakaszaiban lévő virágtól roskadoznak. Itt barna, hatalmas barkákra emlékeztető bimbókezdemények, amott még szoros csigavonalba zárt, vaníliafagyit idéző krémszínű bimbók, de akadnak teljes virágok is. Ez utóbbiak éjjel nyílnak, így most kezdik kitárni öt, húsos szirmukat – fölfedve virágporral teli porzójukat, amely egy szirupszerű, dús nektárt rejtő, két centiméter mély tavacskából mered fölfelé. Mind szélesebbre tárul a csábító italt kínáló kehely…
Recseg-ropog az aljnövényzet, rikoltó-huhogó-csacsogó hangok töltik be a levegőt. Semmi kétség: megérkeztek az első vendégek, a csuklyásmajmok. Ezek az újvilági főemlősök épp olyan agyafúrtak és leleményesek, akár a csimpánzok, ezért amint a panamai bárban megkezdődik a „happy hour”, természetesen ők tülekszenek oda elsőként a pulthoz. Vagy huszonöten érkeznek libasorban, hogy ledöntsék az első rundot: elöl a szingli felnőttek és a rámenős ifjoncok, a sor végén az anyák a testükön csimpaszkodó kicsinyeikkel.
Pofájuk kortól vagy nemtől függetlenül csupasz és fehér. Jókora, már-már emberi fülükkel meg keskeny ajkukkal mogorva öreg boltosra emlékeztetnek. Némelyikük megáll egy pillanatra, hogy fenyegetően rám villantsa éles fogait, legtöbbjük azonban nem vesztegeti efféle talmi erőfitogtatásra a drága időt. Megragadják az érett virágok szirmait, és – fejüket a kehelybe temetve – egy áldozata nyaka fölé hajló vámpír mohóságával szívják ki a nektárt, mind az utolsó cseppig.
Amikor jóllaktak és újra fölnéznek, az arcukat virágpor pettyezi. S a növénynek pontosan ez a célja: hogy addig tartsa szirmainak bűvkörében a beporzást végző állatokat, mígnem belepi őket a hímivarú virágok pora. Amelyet – ha minden jól megy – az alkalmi házasságközvetítő végül átvisz más balsafák nőivarú virágaira. Egyszerű csereügylet ez: a Balsafa Bárban kapott potyaital fejében a csuklyásmajmok juttatják el a címzetthez vendéglátó növényük ivarsejtjeit.
Lassan leszáll az est, lármás tukánpár röpül el fölöttünk, a nappali majmok pedig éji szállásukra vonulnak. Mohó, önfeledt dáridójuk szemernyit sem ártott a balsafának, amely egykettőre friss nektárral tölti fel az összefogdosott kelyheket, és szirombontásra ösztönzi újabb virágait. Hiszen a Balsafa Bárban csak most indul be majd igazán az éjszakai élet!
A teljes cikket elolvashatja a magazin 2011. júliusi lapszámában.