Már megmentettünk minden bálnát?
„Mentsük meg a bálnákat!” – hangzott a csatakiáltás a 60-as és a 70-es években, a modern zöldmozgalom hajnalán, amikor már ijesztő mértékben fogyatkozott meg a világ bálnapopulációja. De most, évtizedekkel később, vajon még mindig szükség van a bálnamentési munkálatok folytatására?
Fotó: Michael Fishbach
A választ Michael Fishbach, a világ egyik leghíresebb bálnaszakértője adja meg – és mesél még rengeteg érdekességet is, például azt, hogy miképpen mentették meg „Valentinát”, a halászhálókba gabalyodott hosszúszárnyú bálnát.
Michael 24 évi teniszezés után – ebből 10 évig a profi bajnokságban is versenyzett – világjárásra adta a fejét. A bálnákba 1992-ben szeretett bele. Öt évig dolgozott egy québeci csoportnál (GREMM), amely egyebek közt a tengeri emlősök taníthatóságát kutatta, majd újabb öt évig tanulmányozta a cetféléket egy másik québeci szervezetnél (MICS). Michael a kutatóhajókon töltött több mint 5000 órányi „naplózásával” a bálnák igazi „akadémikusává” képezte ki magát, most pedig a tudományos kutatás és az állatvédelem minél szorosabb összekapcsolásán fáradozik. Mély meggyőződése ugyanis, hogy csak így lehet megakadályozni a cetfélék kipusztulását – vagy, ha úgy tetszik, a kipusztítását. Igazi természettudósként és bálnaszakértőként éppen ezért „csempészi bele” például a tengeri turisták programjaiba is a tudományos ismeretterjesztést.
Michaelnek szenvedélyévé vált e csodálatos tengeri élőlények megmentése. 2010-ben kollégájával, dr. Gershon Cohennel megalapította az ezen munkálkodó szervezetet, a Great Whale Conservancy-t (GWC). Az Earth Island Institute keretében működő GWC a nagy tengeri emlősök, s ezen belül is főként a kék bálnák élőhelyeinek megóvására koncentrál. 2011 februárjában Michael vezette azt a csapatot, melynek sikerült kiszabadítania a Kaliforniai-öbölben hálókba gabalyodott Valentinát. Az akcióról készített videót, mely Valentina köszönetnyilvánító fantasztikus produkciójával fejeződik be, megtekinthetik itt.
A kék bálnák telente nagy számban gyűlnek össze a Kaliforniai-öbölben, s ezért Michael is ezeken a vizeken „járőrözött” az utóbbi 15 télen. Oda is költözött, a kaliforniai Bajába, s a GWC segítségével két programon dolgozik: az egyiknek a célja az, hogy Kalifornia partjainak közelében minél kevesebb bálnát „gázoljanak el” a nagy tengerjáró hajók, a másik pedig téli menedékhelyet kíván kialakítani ebben az öbölben a kék bálnáknak, tehát korántsem mondhatjuk, hogy befejeztük a bálnamentést.
Forrás: OceanDoctor