Magyarországon szállnak a darvak

Az Európa északi mocsaraiban fészkelő darvak az észak-afrikai telelőterületekre tartva néhány hétre minden évben megállnak a magyar pusztán. Az idén rekordot várnak a szakemberek: október elején már 90 000 darut számláltak, és a hónap második felében várhatóan még további madarak érkeznek.
Fotó: Orbán Zoltán
A daru az 1910-es években még költött Magyarországon – utolsó fészkelését a Fonyód melletti Nagy-berekben jegyzeték fel –, majd a fészkelő állomány eltűnését követően néhányezer példányos őszi és tavaszi vonulóként jelent meg nálunk évről-évre. A nyolcvanas évektől ugrásszerűen nőtt a Tiszántúlon megpihenő darvak száma, létszámuk tavaly már százezres nagyságú volt. Napjainkban egyre több az áttelelő és átnyaraló egyedek száma is, így jó esély van arra, hogy a közeljövőben ismét hazánkban költő fajként tartsuk számon.
Az őszi daruvonulás azért különleges jelenség, mert ezek a gólyánál is nagyobb madarak, nem egyszerűen átrepülnek az országon, hanem legalább egy-másfél hónapig itt is maradnak. Eközben a százezernyi madár naponta kétszer hihetetlen műsort produkál: hajnalban szárnyra kelnek, a táplálkozó-területekre tartva elhagyják a tavi éjszakázóhelyeket, este pedig visszatérnek ide. Ilyenkor úton-útfélen találkozni lehet velük a Hortobágy és a Dél-Alföld nagy tavainak környékén, a madárlégiók – különösen a kiépített, és a madarak által megszokott leseknél – az emberek feje felett húznak át.
A hétvégi daruhúzás programjait itt találja meg.
Forrás: MME