Védtelen farkasok

Wyoming államban az amerikai kormány javaslatot tett a farkasok szövetségi védelmének megszüntetésére. Az indítvány elfogadása, az állatok szabad leöléséhez vezethet az állam területének nagy részén.
Fotó: Tom Leeson
A vadgazdálkodási terve alapján készült előterjesztés Wyoming államot egy 150 egyedből álló farkasállomány fenntartására kötelezné a Yellowstone Nemzeti Parkban portyázó falkákkal együtt – jelenleg mintegy 350 példány él az állam területén.
Amennyiben a tervet elfogadják, az államban élő farkasok egy éven belül elvesztik a veszélyeztetett fajokra vonatkozó törvény nyújtotta védelmet.
A vadállományt védő vadrezervátumok és nemzeti parkok területén – mint a Yellowstone vagy a Grand Teton – a vadászat továbbra is tilos marad. A legtöbb farkas azonban e területek környékén tanyázik, ahol korlátozott mértékben engedélyeznék a kilövésüket.
Az állam többi részén viszont a farkasok ragadozó állatoknak minősülnek majd, ami azt jelenti, hogy semmilyen engedély vagy szabályozás nem fogja korlátozni a megölésüket. Az elpusztításukra bevett módszerek között szerepel a kilövés, a csapdázás vagy a gépesített járművekkel folytatott hajsza.
A korábbi kormányzati irtópolitika hatására a kipusztulás szélére sodort farkasok visszatelepítése heves vitát váltott ki az 1990-es évek közepén. Az állatok Sziklás-hegységben történő újratelepítését azzal indokolták, hogy az ökoszisztéma nélkülözhetetlen csúcsragadozói.
A farmerek, valamint a sport-, és vadászfelszerelés forgalmazók azonban hevesen tiltakoztak, mondván: a farkasok megtizedelik a marhaállományt, és a vadászokkal versenyre kelnek a jávorszarvasok elejtéséért.
A farkasok számának emelkedés elhúzódó jogi vita kezdetét indította el az államok, a szövetségi kormány és a vadvédők között arról, hogy mi tekinthető helyreállt vadállománynak.
Az oltalom megszűntével Idaho és Montana nyilvános farkasvadászati szezont tarthat, ami Wyoming államban is várható lesz.
A természetvédők ellenzik a javaslatot, mondván, hogy ez távol áll a tisztességes vadászattól.
Forrás: planetark