Fotócsapdában a jaguárok!
Rekordszámú jaguárt azonosítottak Bolívia egyik biológiai sokféleségéről ismert vidékén. A technikát eredetileg a tigrisek csíkos mintázatának felismerésére, és ennek alapján való azonosítására fejlesztették ki. A Vadvédelmi Társaság (WCS) az állatok foltos mintája alapján most 19 jaguárt azonosított Bolívia esőerdőiben a technika segítségével.
A fényképezőgépeket a jaguárok fontos útvonalai mentén, különösen folyó- és patakpartokon helyezik el az erdőben. A fotócsapdákat hetekig ugyanazon a helyen hagyják. Amikor az állat átlépi az infravörös sugárnyalábot, a szekezet kiold, és fényképet készít. Fotó: WCS Bolivia Program
A fotócsapdákkal történő felmérések során eddig sohasem sikerült még ennyi állatot azonosítani az országban.
„Izgalommal teli várakozással tölt el bennünket, hogy a felvételek segítségével többet tudhatunk meg e rejtőzködő macskaféléről és környezeti szükségleteiről” – mondta Robert Wallace, természetvédő, a WCS munkatársa. A felvételekből nyert adatok betekintést nyújtanak az egyes állatok életmódjába. Segítségükkel felmérhetjük, hány állat él az adott területen.”
A Madidi Nemzeti Park az egyik legvonzóbb turisztikai látványosság Bolíviában. Az ország észak-nyugati és Peru dél-keleti részén húzódó park hat összefüggő védett terület középpontjában található. A világ legnagyobb védett területeinek egyike.
A fényképek a Madidi Nemzeti Parkban, a Madidi és a Heath folyók forrásvidékén, a folyókról elnevezett magasfennsíkon készültek. A felmérés az Ixiamas körzethez tartozó természetvédelmi területre is kiterjedt. Ez utóbbi a Madidi folyó mentén fekszik; egy korábbi, 2004-es felmérést követően hozták létre, amikor kiderült, hogy a térségben nagy számban fordulnak elő jaguárok és más fajok, mint például a pézsmapekari, a pókmajom és az óriásvidra.
„Az új expedíció előzetes eredményei alátámasztják a Madidi térség jelentőségét a jaguárok és más jellegzetes esőerdei fajok számára – mondta Julie Kunen a WCS latin-amerikai és karibi programjának igazgatója. – Az állatok számának és élőhelyének feltérképezése fontos lépés. Lehetővé teszi, hogy az egész térségre kiterjedő, megfelelő területgazdálkodási tervek szülessenek e biológiai sokféleségét tekintve egyedülálló vidéken.”
Az állatokat 975 fénykép alapján azonosították. A nagyszámú kép a digitális fényképezőgépeknek köszönhető. Míg a korábban használt, filmszalagra rögzített felvételek előhívása napokig tartott, ma már a csapdákhoz visszajáró kutatók másodpercek alatt letölthetik a felvételeket. „A digitális képsorok emellett több adatot képesek rögzíteni, mint a hagyományos film” – tudtuk meg a bolíviai terepbiológustól, Guido Ayalától.
Forrás: LiveScience