Új lakók a Debreceni Állatkertben
A szeptemberben született észak-kínai leopárd bébit több új jövevény is követte a Debreceni állatkertben. Szurikáta-falka, emsemakákó és tatu érkezett, és világra jött a ZOO Debrecen első saját keltetésű pápaszemes pingvin fiókája.
Három európai városból összesen kilenc szurikáta érkezett Debrecenbe. Két hím és két nőstény Dublinból, három hím Twycrossból és két nőstény Londonból utazott a Nagyerdei Kultúrparkba – a legifjabb féléves, a legidősebbek 9 évesek. A szurikáták – vagy más néven négyujjú manguszták – Dél-Afrikában honosak, nevük a szuahéli nyelvből származik, jelentése: „szirti macska”. A ritka növényzet miatt a nagyobb ragadozók elől föld alatti kotorékokba rejtőznek. Egy-egy falkájuk akár harminc egyedből is állhat, és a kolóniában egyfajta „munkamegosztás” uralkodik: a nőstények közösen nevelik a kicsiket, a közösség tagjai együtt vadásznak, és harcosan védik a csapatot. „Az állatok már megfigyelhetők a biztonsági üvegen keresztül. A karantén és az összeszokatási időszak letelte után, reméljük, egy csapatot alkotnak a most érkezett szurikáták” – közölte Kiss Gabriella, az állatkert zoopedagógusa.
Már a közönség is láthatja a Debreceni Állatkert első, itt kikelt pápaszemes pingvin fiókáját. A déli sarkvidéki madarak csapata 2008-ban érkezett Münsterből, és az állatok most költöttek először sikeresen. A pápaszemes pingvin – Afrika egyetlen pingvinfaja – a nemzetközi fajmegmentési program keretében látható kertünkben. Az olajszennyezés és az ipari méretű halászat miatt a kipusztulás fenyegeti, ezért szerepel a megmentendő fajok listáján. A fióka egészen kétéves koráig alig hasonlít szüleihez, mert tollazata fakó. Táplálásában mindkét szülő részt vállalt. „Pár napja már – úgy, mint a nagyok – gondozójától kapja a halat. Reméljük, hogy az első fiókát továbbiak is fogják követni, mindenki nagy örömére” – mondta Kiss Gabriella.
Társa érkezett a Trópusi ház hatöves tatujának: Isidoro, a fiatal hím 2011. június 18-án született a dortmundi állatkertben, ahol gondozói nevelték. Jelenleg új helyével és párjával ismerkedik a Trópusi házban. A hatöves tatuk a legnagyobb sörtés armadillók. 6-8 mozgékony övük van – innen a nevük. Dél-Amerikában különösen Brazíliában honosak, éjjel és nappal egyaránt aktívak. A tatu veszély esetén villámgyorsan beássa magát, vagy kis labdává összegömbölyödik. „Reméljük, hogy jól fogja érezni magát új otthonában, és társával családot alapít” – tekint a jövőbe a zoopedagógus, akitől megtudjuk: Osnabrückből most érkezett egy négyéves hím emsemakákó is, amely az állatkert szakembereinek reményei szerint a két debreceni nősténnyel családot alapít majd, így talán nemsokára e kunkori farkú indiai majomfaj képviselői is kicsinyekkel örvendeztetik meg a látogatókat.
Forrás: ng.24.hu Fotó: ZOO Debrecen