Potyautas állatok

A legújabb kutatások szerint az utazás az állatvilág bátor egyedeinek új hobbija, ami komoly ökológiai problémákhoz vezethet.
Fotó: profimedia
Az ausztrál Monash Egyetemen működő Biológia tanszék szakértői, David Chapple, Bob Wong és Sarah Simmonds két tanulmányt publikáltak olyan invazív állatfajokról, amelyek különféle teherszállító járműveket használva fedeznek fel új vidékeket.
„Egy új területre való költözés bonyolult dolog, ezért csak az igazán merész és határozott egyedek vállalkozását koronázza siker. Nem csak az számít, hogy az állat jó időben legyen jó helyen, így elcsípve egy gyanútlan fuvarozót, de az is fontos, hogy a rakomány között eltöltött kíméletlen és hosszú utazást képes legyen épségben átvészelni. A célba ért potyautas számára ezután minden idegen lesz, így a legfontosabb kihívás az új környezethez való sikeres alkalmazkodás. Ha sikerül párt találnia, és képes lesz a szaporodásra, máris terjeszkedhet az új vidéken.” – nyilatkozta Chapple.
Wong szerint a képesség, amely lehetővé teszi a bevándorlóknak a sikeres letelepedést, egyúttal fenyegetést jelent az őshonos vadvilágra nézve.
„A véletlenszerű megszállások előfordulása a globalizáció mértékével együtt nő – ahogy az ember egyre jobban beavatkozik a természetes környezetbe, az állatoknak annál több lehetőségük nyílik rá, hogy különféle szállítóeszközökön utazgassanak. A biológiai sokféleségre gyakorolt lehetséges hatás érdekében fontos, hogy jobban megértsük ezt a jelenséget.” – tette hozzá Wong.
A kutatók megvizsgálták, hogy a Kelet-Ausztráliában honos vakondgyíkfélék családjai között jelentkező egyéniségbeli eltérések magyarázatot adnak-e arra, hogy miért csak az egyik családhoz tartozó egyedek vállalkoznak a tengeren túli utazásra.
Az eredmények azt mutatják, hogy az állatok szokatlan személyiség- és viselkedésjellemzőinek fontos szerepe van az „úti cél” elérésében.
„A merészebb gyíkok bizonyultak sikeresebbnek, mivel erős volt bennük a felderítés vágya, és nem féltek felmászni például egy teherszállító hajóra. Mivel a rejtőzködés mesterei, így észrevétlenül utazhatnak egészen a célállomásig.” – nyilatkozta Ms. Simmonds.
A kutatók hangsúlyozták, hogy ezeknél az állatoknál az új életmódra való rátermettség nem egyedüli oka a biológiai invázió sikerességének.
Forrás: sciencedaily