Az európai cápavédelem nagy napja

Jó hír a cápavédőknek: Az Erópai Unió is csatlakozott az ENSZ vándorcápák védelméről szóló egyezményhez.
Fotó: Brian Skerry
Az Európai Unió 2011. november 21-én a norvégiai Bergenben aláírta az ENSZ vándorló vadon élő állatfajok védelméről szóló egyezmény (CMS) cápákra vonatkozó megállapodását (MoU), miközben az Európai Bizottság bejelentette, hogy szigorítani kívánja a kifogott cápák uszonyainak lemetszésére, majd a még élő cápák visszadobására vonatkozó tilalmat.
„Az EU ma két jelentős lépést tett a cápák érdekében. Ez az európai politika fejlődését jelzi, s új reményt ad e sérülékeny fajok védelmére. Felhívjuk az Európa Tanácsot és az Európai Parlamentet, hogy fogadják el az Európai Bizottság javaslatát, s minden halásznemzetet arra bíztatunk, hogy vegyenek részt a CMS cápavédelmi kezdeményezésének sikerre vitelében” – mondta Sonja Fordham, a Nemzetközi Cápavédő Szervezet (Shark Advocates International) elnöke.
A cápavédelmi megállapodás (MoU) 2010 eleje óta védi a vándorló cápákat, különös tekintettel az egyezményben felsorolt hét veszélyeztetett fajra (fehér, cet-, óriás-, röviduszonyú makó-, hosszúuszonyú makó-, tüskés- és heringcápa). A teendők közé tartozik a cselekvési terv véglegesítése, és az aláírók találkozója. A napokban vitatják meg a cápák rokonságába tartozó ördögráják javasolt felvételét a CMS mellékleteibe.
Az Európai Bizottság azt javasolta, hogy a cápauszonyoknak a halászhajók fedélzetén történő lemetszését kivétel nélkül meg kell tiltani. A cápauszony leválasztása során levágják a – gyakran még élő – állatok uszonyait, majd a cápákat visszadobják a tengerbe uszonyok nélkül. A Bizottság javaslata szerint ezentúl az uniós vizeken halászó valamennyi, és a világ bármely pontján halászó uniós hajónak a cápákat uszonyaikkal együtt kell kirakodniuk. A fedélzeti tárolás és egyéb műveletek megkönnyítése érdekében a halászok részben átmetszhetnek minden uszonyt és azt ráhajlíthatják a cápa testére. Az új szabályok célja az, hogy a világ valamennyi óceánjában élő cápapopulációk nagyobb védelemben részesüljenek.
„El akarjuk törölni a cápauszony-leválasztás szörnyűséges gyakorlatát, és sokkal nagyobb védelmet kívánunk biztosítani a cápáknak. Az ellenőrzés könnyebbé fog válni, a cápauszonyok leválasztását pedig sokkal nehezebb lesz eltitkolni. Alig várom, hogy az Európai Tanács és a Parlament elfogadja javaslatunkat, hogy az mielőbb törvényerőre emelkedjen” – nyilatkozta Maria Damanaki, az Európai Bizottság tengerügyi és halászati biztosa.
A javaslat most az Európai Parlamenthez és a Tanácshoz kerül végső elfogadásra, röviddel azután pedig hatályba lép.
Forrás: europa.eu
A National Geographic Magyarország magazin 2008 májusi számában Cápalesen a Bahamák lagúnáiban című írásban további érdekességeket olvashat a tengerrek e fenséges ragadozójáról.