Ugró csótányt találtak Afrikában

Egy Dél-Afrikában nemrégiben felfedezett csótány valóságos ugrótehetségnek bizonyult: egyetlen ugrással testhossza csaknem ötvenszeresének megfelelő távolságot képes áthidalni.
Fotó: Mike Picker
Mike Picker, a Fokvárosi Egyetem kutatója és kollégái a mindössze egy centiméteres rovarok mozgását nagysebességű kamerák segítségével rögzítették. A felvételek rámutattak arra, hogy elugráskor az állatok sebessége meghaladja a két méter per másodpercet. A lábizmok az elugrás pillanata előtt mintegy egyötöd másodperccel feszültek meg. A Biology Letters című folyóiratban megjelent cikk szerint a csótányok mozgásának mintegy 71 százalékát teszi ki az ugrálás.
A Saltoblatella montistabularis tudományos névre keresztelt ugrótehetség mind ez ideig a csótányok hatalmas családjának egyetlen ismert ugró képviselője. Az összes többi, négyezernél is több faj csak futkos a talajon.
A Saltoblatella a dél-afrikai szavanna lakója, amelyen számos ugró szöcskefajjal osztozik. Mivel utóbbiak ellenségeik elől a bokrokba ugranak, a kutatók vélekedése szerint ez a konkurencia vezethetett az ugró csótány kifejlődéséhez.
Forrás: MTI/Die Welt