Megtalálták a Föld legkisebb békáit

Fred Kraus, a honolului Bishop Museum herpetológusa felfedezte a Föld két legkisebb békafaját a Pápua Új-Guinea délkeleti részén fekvő Dayman-hegy lejtőin. Az apróságok egyben a szárazföldi gerincesek méretének alsó határát is kijelölték.
Fotó: Fred Kraus
Az új fajok a Paedophryne dekot (daga nyelven a „dekot” jelentése „nagyon kicsi”)a Paedophryne verrucosa (a latin „verrucosa” jelentése „szemölcsös”) nevet kapták. Testhosszuk 8–9 milliméter. A korábbi rekordot szintén két Paedophryne-faj tartotta a maguk 10–11 milliméterével, ezeket is Kraus fedezte fel, ugyancsak Új-Guineában.
A terepmunkában a helybeli őslakosok is segítettek. A szöcskék módjára, pattogva ugráló aprócska békákat az esőerdő talaján fogták, olyan helyeken, ahol nagyobb mennyiségben összegyűlt az avar. A fajok leírása a Zookeys internetes folyóiratban jelent meg.
Bár a két új faj ugyanarról a hegyről került elő, elterjedési területük nem fedi egymást. A P. dekot a hegylábi elsődleges esőerdőben él; 900 méteres magasságban találták. A P. verrucosa lelőhelye viszont a hegy középső régiójára jellemző erdőben volt 1860 méter magasan; a két erdőtípus nagyjából 1200 méternél váltja egymást.
Törpe termetű békák a Föld más vidékein is találhatók, így Délkelet-Ázsiában, Madagaszkáron és az Andokban. Számuk azonban Új-Guineában különösen magas, és mivel felettébb nehéz őket megtalálni, sőt befogni, valószínűleg sok fajuk vár még felfedezésre. Vannak köztük a lombkoronán lakók is, többségük az erdei avarban él, és mivel a testfelületük a tömegükhöz képest nagyon nagy, igencsak veszélyezteti őket a kiszáradás. Aligha meglepő tehát, hogy valamennyi fajuk rendkívül párás esőeredőkben él. Kraus szerint az apró méret kialakulásában szerepet játszhatott az is, hogy olyan parányi zsákmányállatokkal táplálkoznak (például atkákkal), amelyek a nagyobb termetű békákat nem tartanák el.
Az új-guineai miniatűr békák ujjainak száma és hossza redukálódott, ami szintén a méretük csökkenésének eredménye. Mindkét új faj nőstényeiben csak két petét találtak, amelyek azonban feltűnően nagyok voltak. Az ilyen kicsi békák nem a vízbe rakják a petéiket, hanem azok a nőstény testében fejlődnek, és nem ebihalak, hanem kis kifejlett békák jönnek világra.
A két új faj nem csupán a békák, hanem a négylábú gerincesek körében is a legkisebb, ráadásul csupán néhány tizedmilliméterrel haladják meg Földünk legkisebb gerinces állatának, a Paedocypris progenetica nevű pontyfélének a testhosszát. A 7,9 milliméteres halat 2005-ben fedezték fel Szumátra erősen savas vizű mocsaraiban.
Összehasonlításképpen említsük meg, hogy a Föld legnagyobb békája a góliátbéka (Conraua goliath). A Nyugat-Afrikában honos békafaj tömege eléri a 3,8 kilogrammot, testhossza pedig a 39 centimétert, amibe a hosszú hátulsó lábai nem is számítanak bele. A focilabda nagyságú szörnyeteg egyetlen ujjperce is nagyobb a most felfedezett új-guineai törpéknél.
Írta: Merkl Ottó