Egy nádiposzáta repülési rekordja

Az MME Madárgyűrűzési Központ 2012. január 5-én kapott hírt az olasz partnerszervezettől egy rekorder madárról.
Fotó: Máté Bence
2011. október 2-án, reggel 9 órakor az MME Fenékpusztai Madárgyűrűző és Madármentő Állomásán jelölt 13,5 grammos cserregő nádiposzátát fogtak vissza október 4-én reggel 6 órakor az észak-olaszországi Erba város határában, a gyűrűzés helyétől 625 km-re, 11,1 grammal.
Mivel a nádiposzáták főleg éjszaka repülnek, azért is nagy teljesítmény, mert ezt a távolságot két éjszaka alatt tette meg. Az 1908 óta gyűjtött adatok alapján a most befogott cserregő nádiposzáta a leggyorsabb.
Bank László, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) baranyai csoportjának irodavezetője az MTI-nek elmondta, hogy nemrég kaptak hírt arról, hogy a még 2010. augusztus elején a Sumonyi Madárvonulás-kutató Állomáson gyűrűzött cserregő nádiposzáták közül augusztus 27-én ellenőriztek egy példányt Spanyolországban. A madarat a Földközi-tenger partvidékén fogták be, mindössze 20 nappal a gyűrűzést követően. A légvonalban számított távolság a két hely között 1676 kilométer. A Sumonyban megjelölt cserregő nádiposzáták közül ez volt a harmadik példány, amely Spanyolországban került kézre.
A természetvédelmi szakember szerint a Kárpát-medencei nádiposzáták két útvonalat használnak vonulásuk során. Egy részük a Földközi-tengert keleti irányban megkerülve a Boszporuszon keresztül éri el Ázsiát, majd a közel-keleti partvidéken haladva a Nílus deltájánál ér Afrikába. Másik részük a tengert nyugati irányban kerüli meg, és a Gibraltári-szoroson átrepülve hagyja el Európát.
A természetvédelmi egyesület irodavezetőjének tájékoztatása szerint a Spanyolországban gyűrűzött cserregő nádiposzáták közül eddig két példányt fogtak be Sumonyban. Mindkét madarat annak a helynek a közelében jelölték meg, ahol a fent említett nádiposzáta megkerült.
MTI/ had/ krp/ MME