Új makifaj Madagaszkáron
Madagaszkár esőerdeiben rengeteg makifaj él. Talán épp ezért sikerült egészen mostanáig megbújnia, mintegy tucatnyi más hasonló makifaj között.
Fotó: Blanchard Randrianambinina
Az új maki hörcsög méretű, s ezzel kicsit kiemelkedik a területen élő társai közül. Valószínűleg mindenevő, füle viszonylag kicsi, farka hosszú. A kis főemlős 60-70 gramm tömegű és éjszakai életmódú. Az esőerdő alacsonyabban fekvő részeit kedveli. A fajnak a Microcebus gerpi tudományos nevet adták, amely Gerp-egérmakinak fordítható. A GERP egyébként nem személy, hanem a kutatásokat támogató szervezet nevének rövidítése (Groupe D’Étude et de Recherché sur les Primates de Madagascar).
A maki viselkedéséről egyelőre semmilyen további adat nem áll rendelkezésre, mondja Ute Radespiel, a hannoveri Állatorvosi Egyetem kutatója, a faj egyik felfedezője. „Tudjuk hogy néz ki, de a szokásairól még kevés az ismeretünk.”
A kutatócsoport 2008-ban és 2009-ben járt expedíción a Kelet-Madagaszkáron fekvő Sahafina erdőségben, hogy összeállítsa a területen élő makifajok katalógusát. A kutatók megmérték valamennyi maki tömegét és hosszát, amelyre ráakadtak. Ezenkívül parányi bőrmintákat vettek a későbbi laboratóriumi elemzés céljára. Ennek során derült ki, hogy egyes minták genetikai felépítése nem egyezik egyetlen ismert makifajéval sem, azaz új fajra bukkantak.
Az új faj legközelebbi genetika rokona a Jolly-egérmaki, mintegy 250 kilométerrel délebbre él egy másik alföldi esőerdős területen. A két csoport élőhelyét folyók választják el, így nem szaporodnak egymással. Elképzelhető, hogy ennek az egérmakicsaládnak az őse valaha elterjedt volt az alföldi területeken, majd a földrajzi elkülönülés hatására több fajjá – köztük a Gerp- és a Jolly-egérmakira – vált szét, mondják a kutatók.
A többi, itt élő állattal az új makifaj sem élhet biztonságban. A helyi lakosok vadásznak, fát termelnek ki és emiatt az eredetileg összefüggő erdőség egyre kisebb darabokra szabdalódik szét. Ha a folyamat a jelenlegi ütemben folytatódik, akkor számos faj végképp elveszítheti az élőhelyét.
Forrás: LiveScience