Éheznek a hawaii gyapjasmadarak

A Hakalau Forest Vadrezervátum bennszülött madarai példátlanul nehéz helyzetbe kerültek, állítja a Hawaii Egyetem két professzora, Leonard Freed zoológus és Rebecca Cann sejtbiológus.
Skarlátgyapjasmadár Fotó: TOMTIT
Mint írják, a madarak egyre kevesebb táplálékhoz jutnak, így tollaik évenkénti vedlése a szokásosnál akár kétszer tovább is tarthat. A szerzők szerint a japán pápaszemesmadarak (Zosterops japonicus) lehetnek a probléma okozói.
A gyapjasmadarak fiatalkori tollváltása normálisan júniustól októberig tart, de a kutatók úgy látják, hogy a folyamat immár a következő év márciusáig is elhúzódhat. A felnőtteknél is hasonló a helyzet. Freed és Cann szerint a vedlés ilyen változása a mesterségesen éheztetett madaraknál tapasztalható.
A szerzők azt is megfigyelték, hogy sok felnőtt madár túl korán, már a költés időszakában, elkezdi a vedlést. Az efféle átfedés elég ritka, mivel mindkét tevékenység többletenergiát igényel.
Freed és Cann a veszélyeztetett mana gyapjasmadárnál észlelte a legjelentősebb vedlési változásokat, de valamennyi hawaii gyapjasmadárnál kimutatható a tollváltás nagy mértékű elhúzódása.
A madarak általában egyszerre cserélik le a két szárny elsődleges evezőtollait, hogy megőrizzék manőverező-készségüket, de 2002-ben már az összes fajnál előfordult aszimmetrikus vedlés. Ez az első eset, hogy egy teljes madárcsoportnál kimutatták a jelenséget.
Az őshonos madarak 2000 és 2004 között a megszokottnál nagyobb arányban hullottak el a hosszabb vedlési időszakban, és évről évre kisebb hányaduk élte túl ezt a periódust. A 90-es években, amikor még kevesebb volt a pápaszemesmadár, nem volt megfigyelhető a halálozási arány romlása. A szerzők szerint a vedlés leírt változásai tökéletesen összhangban vannak a Hawaiira 1929-ben, rovarirtás céljából betelepített japán pápaszemesmadár állományának növekedésével.
Forrás: TerraDaily