Barátságos bonobo hímek
A bonobók vagy törpecsimpánzok sikerét jelentős mértékben előmozdítja, hogy a hímek sok energiát fektetnek a nőstényekkel kialakított baráti kapcsolatba, állítják német kutatók.
Fotó: dreamstime
A hímek vetélkedése a nőstényekért sok állatfajnál megszokott dolog. A hímek tesztoszteronszintje megemelkedik a párzási időszakban, ennek következtében erősödik az agresszív viselkedés és fokozódnak a férfias tulajdonságok. A hím bonobók azonban a vetélkedés helyett sokkal több energiát fordítanak a nőstényekkel való baráti kapcsolatok kialakítására.
A többi nagy emberszabású majomhoz hasonlóan hímek és nőstények alkotta közös csoportokban élnek. A többi emberszabású majomfajjal ellentétben azonban a hím bonobók általában rangban nem előzik meg a nőstény egyedeket és párzási tekintetben nem uralkodnak felettük. Ez a felállás arra utal, hogy a jellemzően hím viselkedésmintázatokra vonatkozó szelekció (fokozott agresszió, dominancia és a nemen belüli versengés) ellentétes erőkkel találkozik.
Ha egy hím a vetélkedésben túlszárnyalja a másik hímet, akkor ebből előnyei származnak, ez feltételezi a megnövekedett agressziót és tesztoszteronszintet a magas rangú hímeknél. A nemek közti dominanciaviszonyok a bonobóknál meglehetősen kiegyensúlyozottak – valószínű, hogy a hímek hasznot húznak abból, ha barátságos párkapcsolatokat ápolnak a nőstény egyedekkel.
Madarakkal és rágcsálókkal kapcsolatos tanulmányok azt mutatják, hogy a párkapcsolatra való hajlam összefügg az alacsonyabb hím agressziós rátával és tesztoszteronszinttel.
Most megjelent tanulmányukban a lipcsei Max Planck Evolúciós Antropológiai Intézet munkatársai azt tapasztalták, hogy a vad bonobók között a magas rangú hímek agresszívebbek és párzási sikerük nagyobb volt, mint az alacsonyabb rangú hímeké. De más fajokkal ellentétben, ahol a hímek ádázul harcolnak a nőstényekért, nem volt összefüggés a dominanciahelyzet vagy az agresszió és a tesztoszteronszint között. Ráadásul a kutatók azt is megfigyelték, hogy a magas rangú hímek nagyobb figyelmet fordítottak a nőstényekkel való jó kapcsolatok kialakítására, mint az alacsonyabb rangúak. Ez arra utal, hogy a nemek közötti baráti kapcsolatok összefüggésben állnak a hímek tesztoszteronszintjével.
„Tanulmányunk arra utal, hogy a bonobóknál – éppúgy, mint az embereknél – a nemek közötti kapcsolatok megmutatkoznak a hormonális mintázatokban, amelyet olyan fajoknál ismerünk, ahol a hím egyedek aktívan részt vesznek az utódnevelésben, és ahol a két nem képviselői tartós párkapcsolatot alakítanak ki” – mondja Martin Surbeck, a kutatások vezetője.
Forrás: mpg.de