Európai fák versenye

Izgalmas és megható történetekkel indulnak az Európai Év Fája verseny 2012-es jelöltjei. A megméretésen hét ország azon fái vesznek részt, melyek saját hazájukban a közönség segítségével elnyerték az Év Fája címet.
A lengyelországi Dęblin város 200 éves tölgyfájáról, Grotról úgy tartják, hogy valóra váltja az elsuttogott kívánságokat. Fotó: Tomek Pikuła
Nem is gondolnánk, hogy egy fa lehet történelmi szemtanú, családtag, kívánságok valóra váltója, egy város jelképe, drága kincs, tanterem a szabad ég alatt, vagy tiszteletbeli polgár.
“Amellett, hogy a történetek segítenek felkelteni az emberek érdeklődését a fák és a környezet iránt, a verseny célja az, hogy természeti örökségünk védelmére és a biodiverzitás kérdésére irányítsuk a figyelmet” – mondta Hana Rambouskova szervező.
A résztvevő fák saját hazájukban több ezer szavazattal jutottak az élre, így várhatóan az európai forduló is szoros lesz. “Az online szavazás 2012. február 1-én kezdődik és a hónap végéig tart. Az eredményeket március 1-jén tesszük közzé”, mondta Sólyom Éva, a verseny magyarországi szervezője.
A díjátadó rendezvényre Brüsszelben kerül sor, a győztes fa nevezői az ismert cseh művész, Martin Patřičný által készített trófeát vehetik át.
A verseny hivatalos pártfogója Janez Potočnik az Európai Bizottság Környezetvédelmi Biztosa, a programhoz a pénzügyi támogatást a Cseh Környezetvédelmi Alap és Csehország Környezetvédelmi Minisztériuma biztosította.
Szavazataikat a www.treeoftheyear.org weboldalon adhatják le.
A további jelöltek:
A 700 éves bolgár szilfa, állítólag kívánságokat teljesít, egy legenda szerint meggyógyította a helyi molnár vak lányát.
Fotó: Ivaylo Angelov
Huszonkét hársfából és tíz tölgyből áll a csehországi skalickai kastély parkjában a fafasor.
Fotó: Petr Francán
A közel ezeréves pisztáciafa egy korzikai lánynak, Élise-nek köszönheti életét, aki inkább hagyta saját házát leégni, hogy a tűzoltók megmenthessék a ritka fát.
Fotó: Emmanuel Boitier
A felsőmocsoládi (Somogy megye) 400 éves, öreg hárs mágikus erejével védelmezi az őt körülvevő erdőt, történetét a környékről származó Bánó család őrizte meg. A család máig élő hagyománya, hogy legfiatalabb tagjaikat bemutatják az „öregnek”.
Fotó: Sélley Miklós
A románia Köpecen álló, 300 éves szilfa egy XIX. századi felkelés során tanúja volt faluja leégésének.
A „tiszteletbeli polgárnak” nevezett, 320 éves szlovák hárs alatt fontos szerződéseket kötöttek.
Forrás: Ökotárs Alapítvány