Természetvédő természetfotósok

A National Geographic számos fotósa a természet védelmét is támogatja munkájával.
Hópárduc Fotó: Steve Winter
Steve Winter hópárducok nyomát követte a Himalájában, Burmában, a világ legnagyobb tigrisrezervátumában a futóhomok fogságába esett, Brazíliában pedig jaguárok vadásztak rá. A National Geographic fotósaként mindezzel számolnia kell.
Eközben azonban ő a sajtóigazgatója a Panthera nevű nonprofit szervezetnek is, amely a világ vadon élő nagymacskáiért dolgozik. A közeljövőben a hondurasi elnökkel és a csoport néhány tudósával fogja megvitatni annak lehetőségét, miként alakíthatnának ki vadfolyosót a jaguárok számára az Egyesült Államok és Közép-Amerika között.
„Nincs szükségünk még több, a szép állatokat ábrázoló fotóra – mondta Winter. – Amire a világnak szüksége van, az állatok életének és az emberi jelenlét miatti küzdelmeinek a bemutatása.”
Michael “Nick” Nichols, a National Geographic szerkesztője több mint egy évtizede aggódik a világ oroszlánállományának a csökkenése miatt, s éveket töltött olyan eszközök kifejlesztésével, amelyekkel nyomon követheti e ragadozók életét a Serengetin. Mivel az oroszlánok éjszaka aktívak, Nichols infralámpákat és érzékelőket használva egy parányi, német gyártmányú helikopterről örökíti meg a mindennapjaikat. „Már a rendelkezésünkre áll a megfelelő technika ahhoz, hogy újfajta módon tekintsünk az oroszlánokra,” – mondja.
“Bevetésen” Michael Nichols.
Nichols és Winter a természetfotósok új nemzedékéhez tartozik, ők nem csupán megörökítik a vadon élő állatokat és káprázatos élőhelyüket, hanem a védelmükért is komoly erőfeszítéseket tesznek.
Winter a National Geographic által szervezett előadásokon beszél a nagymacskákat fenyegető veszélyekről, Burmában, Costa Ricában, Kubában és Indiában pedig kormánytisztviselőkkel tárgyalt az általa megörökített fajokról. Brian Skerry, a National Geographic víz alatti fotósa új, „Ocean Soul” című könyvét az amerikai Szenátus nem-hivatalos tengeri bizottsága valamennyi tagjának elküldte, egy személyes levél kíséretében, amelyben köszönetet mondott természetvédelmi erőfeszítéseikért.
Sok fotográfus a felvételek elkészítése után útra kel, hogy a természetvédelem szószólóiként tevékenykedjen. A Természetvédelmi Fotósok Nemzetközi Ligájának néhány tagja 2009-ben részt vett a Sierra Club kampányában, amellyel végül sikerült megakadályozni a brit-kolumbiai Flathead-folyó völgyében a hegytetők teljes eltávolításával tervezett bányászati tevékenységet.
Forrás: TheWashingtonPost
A National Geographic Magyarország magazin 2008. júniusi számában láthatják Steve Winter a hópárducról készült fotóit, a Hegyek halk léptű szelleme című írásban.