Kismajmok születtek Miskolcon
A Miskolci Állatkertben 2011-ben egymásra talált egy hím és egy nőstény Liszt-majmocska. A frigynek a napokban lett meg a gyümölcse: két újszülött kismajom jött a világra.
Nagy az öröm, hiszen ezek a látványos megjelenésű kis majmok most szaporodtak először, a Miskolci Állatkertben. A szabad természetben a kritikusan veszélyeztetett fajok közé sorolják a Liszt-majmocskát, mindössze 6000 egyedük él vadon, és állatkerti állományát is összehangolt tenyészprogram keretében szaporítják.
A más néven gyapjasfejű tamarinok (Saguinus oedipus) miskolci története 2010-ben kezdődött, amikor a hím – a jelenlegi büszke apa – megérkezett Csehországból, az Ostravai Állatkertből. Tavaly nyáron költözhetett össze ifjú arájával, aki a Nyíregyházi Állatkertből érkezett. Találkozásuk mondhatni szerelem volt első látásra, így – mivel a Liszt-majmocskák vemhességi ideje öt hónap körül van – tél eleje óta folyamatosan várható volt, hogy utódokkal örvendeztetik meg az állatkert dolgozóit és látogatóit. Erre az örömteli eseményre 2012. március 13-án került sor.
A Lisz-majmocskák nevüket, Liszt Ferenc zeneszerzőre emlékeztető, jellegzetes fehér hajkoronáról kapták. Főleg német nyelvterületen hívják így ezeket az állatokat. A természetben kizárólag Kolumbia északnyugati részén, kis területen, erdőkben, fák lombkoronájában él. Testhosszuk 20-28 centiméter, súlyuk 480 gramm.
A két kölyök teljesen egészséges, erőteljes, jól fejlett. Hol anyjuk, hol apjuk hátán kapaszkodnak, hiszen a karmosmajmok esetében nagy szerep hárul a kölyöknevelésben a hímekre is. A kölykök ugyanis, a felnőtt állatok méretéhez képest nagyok, így a nőstények számára a szoptatás önmagában is megterhelő, ezért a hímek magukra vállalják, hogy a nap nagy részében ők hordozzák utódaikat.
Március 15-én a Miskolci Állatkertbe látogatók már meg is tekinthetik az újszülött kismajmokat, amint szüleik hátán kapaszkodnak.
Forrás: Miskolci Állatkert és Kultúrpark Fényképezte: Veress Tamás