Öttagú lett a debreceni tamarin család

Két csöppséggel örvendeztette meg a Debreceni Állatkert gondozóit és a közönséget a tamarin csapat alfa nősténye. Az így öttagúra bővült családban az ikrek okoztak is némi „felfordulást”.
Az aranykezű tamarin ikrek 2012. március 13-án születtek, így már öttagú a család: a szülőpár, egy féléves apróság, valamint a most született ikrek. Ennél a fajnál jellemzően a hím hordozza a piciket, a nőstény csak szoptatásra veszi át őket, ám a mostani helyzet kicsit eltér ettől a rutintól: a hím ugyanis még sokat hordozza a féléves kölyköt, így jelenleg, főleg a nőstény cipeli mindkét új jövevényt. Amikor a féléves tamarin már önállóan fog közlekedni, várhatóan a szülőpár mindkét tagja egy-egy apróságot cipel majd. A viszonylag tágas férőhely mellett egy külső ketrec is rendelkezésükre áll, ahol szívesen napoznak az állatok.
Az aranykezű, vagy más néven vöröskezű tamarin (Saguinus midas midas) Dél-Amerika észak-keleti tájain él. Apró termetű, teste mindössze 21–28 centiméter, ám a farka ennél másfélszer hosszabb is lehet. Erdőkben, a fák lombkoronájában él, és a nap húsz órájában aktívan keresi rovarokból, gyümölcsökből, madártojásokból és -fiókákból, kisebb gerincesekből, növényi nedvekből álló táplálékát. Az emlősök között viszonylag ritkának számít a tamarinokra jellemző „többférjűség”, azaz a poliandria. E bájos kis főemlősök 2–6 fős csapataiban kizárólag a domináns nősténynek van joga a párosodáshoz, ám ezt a csoport valamennyi ivarérett hímjével megteszi. Az anyaállat 140–145 napos vemhesség után általában két kölyköt hoz világra.
Élőhelyük folyamatos pusztítása miatt fennmaradásuk veszélyben van.
Forrás: ng.24.hu/H. Á. Fotó: Debrecen ZOO