Mi lapul az avarban?

Közmunkások találtak meg egy elütött erdei fülesbaglyot a Debrecen mellett fekvő Erdőspusztán. Szemétszedés közben figyeltek fel a madárra, és értesítették a cég központját, ők pedig a Madárkórház Alapítványt.
A telefonon segítséget kérő megtalálók elmondták, valószínűleg eltört a madár szárnya, mert nagyon furcsán tartja, és csak ugrálni tud, az avarban lapul a fák tövében. A bagoly, ha beszélni tudna, valószínűleg szerencsésnek tartaná magát, mert szürkésbarna tollainak köszönhetően szinte teljesen beleolvad környezetébe, a fán ülő madár akár faágnak is tűnhet, ezért nagyon nehéz észrevenni.
Másik szerencsés tényező, hogy természetszerető emberek segítségével került kézre, a Papp Tibor, a Dehusz Nonprofit Kft. termelésirányítójának vezetésével dolgozó kis csapat a madármentők kiérkezéséig őrizte, figyelte a tehetetlen madarat, nem akarták szem elől téveszteni. A hortobágyi madármentők önkéntesei a helyszínen megvizsgálták a sérült baglyot, és megerősítették, valóban eltört a jobb szárnya. Valószínűleg egy autó ütötte el a kora hajnali órákban, így szenvednek balesetet a leggyakrabban. Az éjszakai vadászokat a sötétben a járművezetők alig veszik észre, a semmiből előtűnő madarak sokszor csapódnak neki a szélvédőnek, és ha a baleset okozója észleli is, mi történt, sokszor nem is feltételezi, hogy áldozata túlélhette az ütközést. A baglyokat azonban alacsony testtömegük megmentheti a súlyosabb sérüléstől, elég könnyűek ahhoz, hogy az autó keltette „menetszél” elsodorja őket, így az ütközés kisebb erejű, mint a nagyobb testű madaraknál. Ezen a részen, mint általában az erdős területeken a 60 km/órás maximális sebesség a megengedett, amit ha betartanának az autóvezetők, elkerülhetők lennének az ütközések, ez a sebesség ugyanis a madarak számára is kiszámítható.
Minden balesetnél fontos a sebesült minél gyorsabb ellátása, ezért a baglyot az önkéntesek a hortobágyi madárkórházba szállították, ahol minden eszköz rendelkezésre áll az ellátáshoz, a komolyabb műtétekhez. Nem ez a bagoly volt a tavasz első áldozata, de a „szerencsés” landolás, a jó időben érkezett segítség és a gyors ellátás miatt jó esélyei vannak a gyógyulásra. Ha a törése meggyógyul és megerősödnek a szárnyai, egy számára megfelelő élőhelyen szabadon engedik majd. Ha a törés következtében idegek, izmok, esetleg a tolltartó tokok is megsérültek, akkor a madárkórház lakója marad, de a tapasztalatok szerint a baglyok, ha idejében ellátják a sebesülésüket, jó arányban gyógyulnak.
Forrás: Veres Hajni / vagy.hu Fotó: Konyhás István