Pókhálópaplan Ausztráliában
Az ausztráliai Wagga Wagga várost 2012 márciusában elárasztotta a Murrumbidgee folyó vize. A lakók végül megmenekültek a veszélytől, de a víz nyomában különös jelenségre figyeltek fel.
Fotó: ThisCountyBoy
Amikor a víz végigsöpört a városon és a környező legelőkön, a helybeli pókok tízezreinek nem volt választása. Menekülniük kellett a növényzet magasabb részeire, majd a kórókon és a bokrok ágai között kellett újjáépíteniük otthonukat. A pókok szorgalmasan szövik újra a hálóikat mindössze tíz percnyi autózásra az Új-Dél-Wales délnyugati részén lévő város központjától. Ennek eredményeként a vidék egyes részei mintha vastag fehér paplan alatt aludnának.
Fotó: Russell Watkins
Hasonló esetre került sor 2011-ben Pakisztánban, ahol szintén az árvíz elől menekültek a pókok a fák koronájába.
Az alig egy centiméteres pókok a vitorláspókfélék (Linyphiidae) családjába tartoznak. A nevüket a hálójuk alakjáról kapták. Angol nyelvterületen „pénzpókoknak” is nevezik őket, mert a hiedelem szerint akire ráesnek, az nagy vagyonhoz jut. Amikor a pókok biztonságosabb vagy jobb helyet keresnek, selyemszálakat bocsátanak ki, melybe a szél belekap, és felemeli a levegőbe, majd elfújja őket. „A levegőben lebegő selyemszálakat hívják ökörnyálnak. A pókok így jutnak el más területekre” – mondja Graham Milledge, a sydneyi Australian Museum izeltlábú-gyűjteményének vezetője.
Az árvizek után gyakran tömeges az ökörnyál kibocsátása és a pókok utazása a levegőben. „Ez a módszer általában az új területekre jutást szolgálja, de árvizek alkalmával így próbálnak menekülni.” – mondja Milledge. „Gyakran ugyanazon a területen érnek földet, és így alakulnak ki ezek az óriás hálótömegek.”
Graham Milledge megerősíti, hogy ez a vitorláspókfaj ártalmatlan az emberre.
Forrás: news.com.au